GEBELİK VE DOĞUMTAKİPTE YAPILABİLECEK TESTLER

1. TRİMESTR TARAMA TESTLERİ

1. Trimestr Tarama Testleri


Özellikle down sendromu (trizomi 21-mongol bebek) gibi nispeten daha sık karşılaşılan kromozomal bazı hastalıklar için (trizomi 18,13) yapılan tarama testleri en önemli grubu oluşturmaktadır. Herhangi bir hastalık için yapılacak olan tarama testleri adından da anlaşılacağı gibi sadece tarama için kullanılır. Hastalığın tanısını koymamaktadır. Bu hastalıklarla karşılaşabilme ihtimali hakkında bilgi vermektedir.  Testlere göre belirlenmiş sınır değerlerin üzerinde olan sonuçlarda ileri basamak tanı testlerinin yapılması için yol gösterici olurlar.

Birinci  trimester  tarama testleri

11-14 testi olarak da bilinir. (Diğer adı ikili test) 11-14. gebelik haftaları arasında kanda bakılan serbest bhCG  ve PAPP-A (gebelikle ilişkili plazma protein-A) değerleri ile  ultrason ile ölçülen ense saydamlığının kalınlığının (NT)birlikte değerlendirilmesi ile yapılan bir tarama testidir.Özellikle kurallarına uygun, doğru  olarak ölçülmüş ense saydamlığı ölçümü testin doğruluğunu arttırmaktadır. Hatalı pozitiflik oranı %5 (hasta olmadığı halde riski yüksek  gelen sonuçlar), doğruluk %95’ler civarındadır. Bu testin sadece biyokimyasal kısmının yapılması testin doğruluğunu %60’lara indirir. Down sendromlu bir bebekte yapılan ense kalınlığı ölçümü 3 mm’nin üstünde, f bhCG değeri ortalamanın üzerinde, PAPP-A değeri ise altında olması beklenir.

Artmış ense kalınlığı ile seyreden  Down Sendromu dışındaki bazı hastalıklar:

Kalp defektleri, diafram hernisi, karın duvarı defektleri (omfalosel), diğer kromozom bozuklukları (Tr 13,18, turner sendromu), böbrek anomalileri, bazı genetik hastalıklar…

Test sonucu belirlenen riskin üzerinde çıkar ise, test pozitif kabul edilir. Testin pozitif olması, bebeğin mutlaka kromozom bozukluğu olduğu anlamına gelmez.

Pozitif test sadece o bebekte riskin yüksek olduğunu ve tanıya yönelik ileri tetkikler yapılması gerektiğini belirtir. Doktorunuz amniosentez, koryon villus örneklemesi gibi ileri tanısal tetkiklerin ve detaylı ultrasonografinin yapılmasını önerecektir. Tanısal işlemlerin kar ve zararları göz önünde bulundurarak yapılıp yapılmamasına  doktorunuzla birlikte karar vermeniz uygun olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tıkla Hemen Bizi Ara!
Close
Tıkla Doktora YAZ