GENİTAL ESTETİK

AMELİYATSIZ GENİTAL ESTETİK

Ameliyatsız Genital Estetik

Kadın Genital Bölge Gençleştirilmesi (Vajinal Rejuvenasyon)

Bir kadının hayatında doğum, kilo alıp-verme dönemleri, yaşlanma, menopoz dönemindeki hormonal değişiklikler gibi birçok fizyolojik durum vajinal kanalın genişliğini ve gevşekliğini arttırabilir, elastikiyetini değiştirebilir, pelvik tabana zarar verebilir, vajinal duvarın olması gereken ıslaklığını bozabilir ve dış genital alanın görüntüsünde bozulmalar meydana getirebilir. Bu değişiklikler idrar kaçırma, vajinal kuruluk, vajende genişlik hissi, cinsel uyarı ve doyumda azalma, genel olarak genital bölgeden memnuniyetsizlik  gibi şikayetlere neden olabilir. Böylelikle kadınlarımız hem kozmetik hem de tıbbi nedenlerden ötürü vajinal duvarın elastikiyetini ve vajinal mukozanın ıslaklığını  canlandırmak ve güçlendirmek için çareler aramaya başlar.

Kadının yaşam kalitesini, kendine olan güvenini ve cinselliğini  etkileyen bu durumlar için son 10 yılda çare arayanların sayısında  ve bu sorunun çözümü için  genital bölge estetiği ile ilgili uzman hekimlere başvuru sayısında  artış görülmektedir.

Bu şikayetlerin yönetimi ve tedavisi ile ilgili cerrahi ve cerrahi dışı yöntemler kullanılabilir.

Vajinal gençleştirme tanımı,  vajinanın ve çevresindeki dokuların optimal  veya eski yapısına getiren bir dizi estetik ve fonksiyonel işlemi tanımlamak için kullanılır. Bu işlemlerin bir ucunda kayganlaştırıcılar ve hormon ilaçları gibi vajinal atrofi ve kuruluğu iyileştirmeye yönelik birinci basamak yaklaşımlar, pelvik taban kaslarını güçlendirmeyi amaçlayan Kegel egzersizleri gibi girişimsel olmayan öneriler bulunurken, genellikle bu tür destekler şikayetlerin gerilemesinde son derece yetersiz kalır. Diğer ucunda ise  biz kadın doğum hekimleri  veya plastik cerrahlar tarafından gerçekleştirilebilen; dış genital alanda küçük  dudak (labia minör), büyük dudak (L. Majora) ve pelvik taban bozuklukları için  vajinoplasti, perineoplasti ve labiaplasti… adı verilen  cerrahi işlemler bulunmaktadır.

Operasyon stresi, operasyon sonrası zorluklar ve bazı komplikasyonlar nedeniyle hastalar son derece etkin yöntemler olan cerrahi işlemler yerine 10 yıl içerisinde daha az girişimsel işlemler olan tedavi yöntemlerini tercih ve talep etmektedir.

Uygun hasta seçimi ile cerrahinin yaşatacağı strese maruz kalmak istemeyen hastalar için  günümüzde en doğru yaklaşım çeşitli enerji kaynaklarının kullanımı ile iç ve dış genital bölgede gençleştirme uygulamaktadır.  Son derece hız kazanan bu eğilimde; ısısal veya ısısal olmayan enerjinin vajinal dokunun çeşitli katmanlarına uygulanması ile  elastin liflerinin kollajen üretiminin uyarılması ve neovaskülarizasyon (yeni damarların oluşumu) ile vajinal kanalda  daralma, vajinal ıslanmada (lubrikasyon), cinsel uyarı ve doyumda artış sağlanır.

Bu amaçla enerji tabanlı genital gençleştirme cihazları kullanılmaktadır. Bu cihazlar çeşitli enerji modaliteleri kullanılır. Fraksiyone CO2 Laser ve Radyofrekans+Ultrason bu konuda kullanılan en güvenli ve etkili olan enerji kaynaklarıdır.

Günlük pratiğimde benim de tercih ettiğim enerji kaynağı olan Radyofrekans ile vajinal duvarın bağ dokusu 40 ° C ila 43 ° C’ye kadar güvenle ısıtılır, herhangi bir olumsuz etki ve ağrı görülmeksizin ulaşılan bu ısıda vajen mukozasının bağ dokusunda  kolajen kasılması, yeni kollajen oluşumunun uyarılması, damarlanma artışı  ve büyüme faktörü infiltrasyonunu başlatılır ve sonuç olarak vajen sıkılaşır, elastikiyet canlandırılır, vajinal mukozanın ıslaklığı arttırılır ve onarım sağlanır. Tedavi sonrası kısa süre içinde hastalar  vajinasının sıkılaştığını, cerrahi tedavi gerektirmeyen düzeylerde ise idrar kaçırma oranlarının azaldığını, cinsel uyarı ve doyuma ulaşma oranlarında artış olduğunu ifade eder.

İşlem öncesi ve sonrası değişiklikler  daha ilk seans sırasında bile fark edilebilirken,  3 seanslık işlem sonrası  5-6 hafta içinde nihai değişikliğe ulaşır. Yapılan çalışmalarda hastaların %70’i dış genital alandaki değişikliklerin iyi ve mükemmel olduğu konusunda görüş bildirilmektedir.

Üstelik artık Radyofrekans+Ultrason birlikteliği ile  8 dakika gibi son derece kısa zamanda  ve yan etkisiz bir şekilde işlem muayenehane şartlarında gerçekleştirilmekte, işlem sonrası cinsel ilişki dahil tüm yaşamınıza normal bir şekilde devam edebilme şansına da sahip olabilmektesiniz.

Bazı şeylerin bir sırrı olmalı:)))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tıkla Hemen Bizi Ara!
Close
Tıkla Doktora YAZ