EN SIK KARŞILAŞILAN RAHATSIZLIKLARGEBELİK VE DOĞUM

BAĞ AĞRILARI (ROUND ILGAMAN AĞRISI) KRAMPLAR

Bağ Ağrıları (Round Ilgaman Ağrısı) Kramplar


Yuvarlak bağ (round ligament) ağrıları…

Özellikle ikinci trimestirde oldukça sık görülen bir şikayettir. Uterusu yerinde tutan bağlardan olan yuvarlak bağ (round ligament) gebelik büyüdükçe uterus kadar hızla büyüyemediğinden gerilmeye başlar ve özellikle ani hareketlerle, oturup kalkarken, hızlı hareket ederken, yatakta sağa sola dönerken öksürüp hapşırırken daha fazla gerilerek  ani ,keskin, batıcı , kısa süreli bir ağrı oluşturur. Ağrı round ligamanın anatomik yerleşimi yönünde kasıklara ve dış genital alana) vulvaya kadar ulaşabilir. İstirahatle birkaç dakika içerisinde genellikle geçer. Ağrı oluştuğunda yaptığınız işi yarım bırakmak zorunda kalabilirsiniz. Dinlenmeniz, pozisyon değiştirmeniz ağrıyı kısa süre içinde geçirecektir.  Ağrı geçmiyor, şiddetleniyor, beraberinde kanama, akıntı, su gelmesi kramp gibi  şikayetler de oluyorsa doktorunuza haber verin.

Bacak krampları…

Gebelerin hemen hemen yarısında özellikle ilerleyen gebelik döneminde bacak krampları görülebilir. Daha çok gece yatarken oluşur.  Kilo artışı ve dolaşım bozuklukları kramplar için zemin oluşturur. Büyüyen uterusun bacaklara giden damar ve sinirlere baskısı sonucunda da kramplar oluşur.

Krampları önlemek ya da azaltmak için:

  • Düzenli egzersiz yapın
  • Bacaklarınızı yükselterek dinlendirin
  • Destekleyici çoraplar giyin
  • Bacak ve ayaklarınıza masaj yapın/yaptırın
  • Lokal ısı uygulayın

Bazı durumlarda doktorunuz kalsiyum ve magnezyum içeren ilaçlarla kramplarınızın tedavisini düşünebilir, doktorunuza danışın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tıkla Hemen Bizi Ara!
Close
Tıkla Doktora YAZ