GEBELİK VE DOĞUMGEBELİKTE ZARARLI / ZARARSIZ

BALIK YAĞLARI, OMEGA3

Balık Yağları, Omega3


Sadece gebelerin değil her insanın diyetinde bulunması gereken bir maddedir. Uzun zincirli çoklu doymamış yağ asidir. Esansiyal bir maddedir. Yani vücutta yapılmaz ve dışarıdan alınması gerekmektedir. Ne yazık ki günümüz şehirli beslenme alışkanlıklarında yiyeceklerimizin içinde yer almaz. İki önemli ve yararlı Omega 3 olduğu gösterilmiştir. Bunlar Eykosapentenoik Asit (EPA) ve Dokosaheksaenoik Asit (DHA) olarak isimlendirilirler.  EPA ve DHA doğal olarak beraber bulunurlar ve beraber fonksiyon görürler. EPA kalp, bağışıklık sistemini destekler ve enfeksiyona karşı yanıtı güçlendirir. DHA ise beyin, göz ve merkezi sinir sisteminin gelişiminde önemli rol oynar.

Gebelik sırasında Omega 3 tüketilmesi bebeklerde nörolojik gelişim ve erken görsel gelişim için çok önemli olduğu birçok çalışmayla kanıtlanmıştır. Emziren annenin sütü içinde son derece yararlıdır. Ayrıca Omega 3 tüketiminin yenidoğanlarda alerji sıklığında da azalmaya neden olduğu gösterilmiştir.

Omega 3 kullanımı gebe için de yararlıdır, erken doğum tehlikesini, preeklampsi oranlarını  ve gebelik depresyonlarını azalttığı görülmüştür.

En iyi omega 3 kaynakları;  somon balığı, ton balığı, sardalya , hamsi ve uskumru balığıdır.  Birçok gebe özellikle büyük balıkların içerebileceği civa ve diğer toksik maddeler nedeniyle balık yemekten çekinmektedir. Bu sebeple saflaştırılmış balık yağı ilaçları EPA  ve DHA için en sağlıklı kaynaklar olarak görülmektedir. Ülkemiz denizlerinde yetişen balıklarda civa oranı toksik değerlere ulaşmamaktadır. Her ne kadar ilaç formları bulunsa da Omega 3  için en iyi kaynak balık tüketimidir.

Keten tohumu ve keten tohumu yağı da omega 3 içermekle beraber esas içeriği daha kısa zincirli olan ALA dır. Vücut içerisinde ALA , EPA ve DHA’ya dönüşse de miktar ve güvenilirlik  olarak EPA ve DHA’nın tüketilmesi daha uygun olarak kabul edilir.

Gebe bir kadının özellikle beyin ve sinir dokusunun büyük oranda geliştiği 3. Trimestrde günlük 300 mg DHA tüketmesi ve emzirme döneminde de devam etmesi son derece yararlıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tıkla Hemen Bizi Ara!
Close
Tıkla Doktora YAZ