EN SIK KARŞILAŞILAN RAHATSIZLIKLARGEBELİK VE DOĞUM

BEL AĞRILARI

Bel Ağrıları


Gebelikte en sık karşılaşılan  problemlerden biridir. Gebelerin yaklaşık %50–70’inde görülür. Genelde gebeliğin ortalarından itibaren başlar ve sonuna kadar devam eder. Gebelik öncesi de var olan, kas, bağ ve disklerdeki  zorlanmalar nedeniyle oluşan   gerçek bel ağrıları olabileceği gibi gebelik nedeniyle gelişen pelvik eklem ağrıları da olabilir.

Bel ağrısını ortaya çıkarabilecek onlarca neden mevcuttur. Fazla kilolu ve daha önceden de bel ağrıları olan bir gebenin ilerleyen gebelik haftalarında bu sorunla karşılaşmaması neredeyse imkansız gibidir. Artan hormonlar nedeniyle pelvik kemikler ve omurgalar arasındaki bağlarda gevşeme oluşur ve bu da bel ve pelvik alandaki desteğin bozulmasına yol açar. Bebek büyüdükçe ve kilo aldıkça ağırlık merkezi de değiştiğinden bel ve pelvik kemikteki destek bozulur. Tüm bunlar nedeniyle postürde (duruş) de bozukluk olur. tüm bunlara bir de stres eklenince bel ağrısı kaçınılmazdır.

Pelvik kemikler arasındaki bağlarda oluşan gevşeklik sonucu oluşan pelvik eklem ağrıları (sakroiliak eklem ağrıları olarak da bilinir) genelde tek taraflıdır, dokunmakla ağrılıdır, oturur pozisyonda, kalkarken, yatakta dönerken, yürürken bile sizi rahatsız eder, nadiren bacağa vurup siyatik ağrısı ile karıştırılabilir.

Gebelik sırasında oluşan bel ağrılarını önlemek ve azaltmak için en önemli şey kasların  dolayısıyla pelvik desteğin güçlendirilmesidir. Karın ve bel bölgesi kaslarını güçlendirecek,  gebelikle  uyumlu ,egzersizler yapmak, yerdeki bir şeyi almak için eğilmek yerine çömelmek, yukarıdan bir şey almak ya da koymak için uzanmak yerine bir basamak kullanrak yükseğe ulaşmak, yüksek topuklu ya da hiç topuksuz ayakkabı kullanmamak, karnın alt kısmına pelvik destek kemeri takmak ve fırsat buldukça dinlenmek gerekmektedir. İnflamasyonun önlenmesi ve ağrının giderilmesi için doktorunuzun önereceği ilaçları kullanabilirsiniz. Yatarken yan pozisyonda olmak ve bacaklarınızın arasında yastık olması sizi oldukça rahatlatır.Bel ağrısı, çok şiddetli olduğunda, aniden başlayıp artarak devam ettiğinde, kramp tarzında kasılmalar olduğunda erken doğumu da dikkate alarak doktorunuza danışmanızda  yarar vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tıkla Hemen Bizi Ara!
Close
Tıkla Doktora YAZ