GEBELİK VE DOĞUMGEBELİK VE KİŞİSEL BAKIM

BRONZLAŞMA

Bronzlaşma


Güneş ve ultraviyole ışınlarının ciltte erken yaşlanma ve cilt kanserleri oluşturmak konusundaki etkilerini çok iyi bilmekteyiz . Bu gerçek hem gebe hem de gebe olmayan kadınlar için geçerlidir. Güneş ışınlarının etkileri konusunda sınırlı sayıda çalışma olmasından dolayı solaryum cihazlarını gebelik sırasında kullanımı için güvenlidir diyemiyoruz.

Ultraviyole ışınlarının bildiğimiz etkileri arasında folik asit düzeylerinde azalma yapması olduğundan özellikle 1. Trimestride nöral tüp defekti riskini arttırabileceği için kullanımı güvenli değildir. Benzer şekilde yüksek ısılara maruz kalınabileceğinden yine ilk trimestirde bebek beyin ve sinir sistemi gelişimi üzerindeki olumsuz etkilerini de unutmamak gerekir.

Direkt güneş ışığında bronzlaşma için de benzer etkilerden bahsedilebilir. Ayrıca gebelik sırasında artan hormonların etkileriyle cildin hassasiyetinde olan değişiklikler nedeniyle alerjik reaksiyonlar, güneş yanıkları daha sık ve ciddi oranda görülebilir. Ve yine hormonlar nedeniyle ciltte meydana gelen koyulaşmalarda güneş ışığının etkisiyle artmalar olabilir. Yüksek sıcaklıklarda tansiyon düşüklüğü ve sıvı kaybına bağlı olarak halsizlik baygınlık, baş dönmesi gibi şikayetler de ortaya çıkabilir. Bu durumda hemen gölgeye geçmenizde ve sıvı açığınızı karşılamanızda yarar vardır. Sorunun artması ya da devam etmesi durumunda mutlaka bir sağlık kurumuna başvurun. Güneşe maruz kalınan durumlarda en az 30 koruma faktörlü güneş kremleri ve şapka kullanılmasında, sıvı kaybını yerine koymak için bol sıvı tüketilmesinde yarar vardır.

Bronzlaşmanın diğer bir yolu olan kozmetik ürünler sizi ultraviyole ışınlarının kötü etkilerinden korumakla beraber içeriklerindeki aktif madde olan (DHA) dihidroksi aseton nedeniyle çok sık tercih edilmezler. Ancak DHA ‘nın ciltten emilimi çok fazla olmadığı gösterilmiştir. Uzun yıllardır tüm kozmetik ürünlerinde kullanılmaktadır ve bununla ilgili olumsuz  bir görüş bildirilmemiştir.

Tüm bunlara rağmen yine de ilk trimestirin önemini belirtmek için bu kremlerin kullanımını da 2. trimestire ertelemek önerilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tıkla Hemen Bizi Ara!
Close
Tıkla Doktora YAZ