EN SIK KARŞILAŞILAN RAHATSIZLIKLARGEBELİK VE DOĞUM

BULANTI/KUSMA (HİPEREMEZİS)

Bulantı/Kusma (Hiperemezis)


Gebeliğin erken ve en sık karşılaşılan belirtilerinden bir tanesidir. Gebelerin yaklaşık %50-70’ini etkiler. 6. gebelik haftasından itibaren başlayarak şiddeti artabilir ve genelde 14-15. haftalar civarında kaybolur. Bazı gebeler de ise tüm gebelik boyunca devam edebilir. Gebelik hormonlarının özellikle Bhcg ve estrojenin artışı ile ilşkilendirilmektedir. Bulantı kusmanın varlığı gebeliğin devamını da gösteren bir belirtidir. Genelde belirtilerin sabahları görülmesinden yola çıkılarak sabah hastalığı ismi verilse de tüm gün içerisinde görülebilir. Sadece bulantı ve öğürme olabileceği gibi kusmalar da duruma eşlik edebilir. Bazen kusmaların çok yoğun olduğu, hiç yemek yenemediği, fazla miktarda mide içeriği kaybından dolayı elektrolit dengesizliklerinin geliştiği, besin alınamadığından dolayı vücut depolarının tüketilerek idrarda bunun göstergesi olarak aseton ve ketonun çıktığı daha gürültülü bir tablo da gelişebilir.Hiperemezis gravidarum olarak isimlendirilen bu tablo yatarak serum tedavisini de içeren yoğun bir tedavi gerektirebilir. Gebelik bulantı ve kusmaları bazen kokularla ya da yağlı baharatlı yiyeceklerle ve stres, gerginlik, üzüntü hallerinde de tetiklenebilir.

Gebeliğin başlangıcı sırasında gelişen bu mide şikayetleri nedeniyle  bazı gebeler yeterli beslenemez , kilo alamaz ve hatta kilo kaybedebilir. Bu üç durumda bebeğinizin gelişimine etki etmez, endişe etmeyin. Çok ağır yeme bozuklukları olmadığı sürece bebek sizin depolarınızdan yeterli besin kaynaklarına ulaşarak gelişimine devam eder. Çoğul gebeliklerde, mol hidatform (üzüm gebelik) varlığında gebelik bulantı ve kusmaları daha şiddetli olabilir daha erken başlayıp daha uzun sürebilir. Bu durum hormonların daha fazla yükselmesiyle açıklanabilir. İlk gebeliklerde ve anne yaşının küçük olduğu gebeliklerde daha sık görülebilir.

Şikayetlerin azaltılabilmesi için;

  • Az ve sık yemek yemek
  • Sabah yataktan kalkmadan kraker gibi kuru yiyecekler tüketip 10-15 dk dinlendikten sonra sonra güne başlamak
  • Stresten uzak durmak
  • Gün içerisinde dinlenme ve kestirme zamanları yaratmak
  • Yağlı, baharatlı, çikolatalı yiyeceklerden uzak durmak
  • Suyu yemeklerle birlikte değil küçük miktarlarda yemek aralarında içmek
  • Öğün atlamamak…
  • son derece yardımcı olacaktır.

Tüm bunlara rağmen şikayetleriniz devam eder veya çok miktarda kusmanız olursa hekiminize başvurun , bulantı giderici ilaçlar, B6,B12 vitamin takviyeleri ile tedavinize katkıda bulunacaktır. Gerektiğinde hastaneye yatmanız, serum tedavisi ve vitamin desteği almanız önerilebilir. Doktorunuzun tavsiyelerini dikkate alın ve uygulayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tıkla Hemen Bizi Ara!
Close
Tıkla Doktora YAZ