GEBELİK VE DOĞUMGEBELİK VE KİŞİSEL BAKIM

ÇATLAKLAR

Çatlaklar


Gebelik başlangıcından itibaren anne adayların en sık görülen endişelerinden biri çatlaklarının olup olmayacağıdır. Anne ve bebeğe zararlı bir etkisi olmamasına rağmen kozmetik kaygılar bu soruyu kaçınılmaz olarak su yüzüne çıkarır.

Çatlaklar bir çok bölgede oluşabilmesine rağmen en sık karın çevresi , basen ve meme çevresinde görülür. Cildin gerilmeye karşı elastikiyeti ve yumuşaklığına bağlı olarak gelişen çatlaklar kalıcı cilt değişiklikleridir. Gebelikte, cildin genişlemesi kaçınılmazdır. Bu genişlemeye karşı cildin elastikiyeti ve dayanma gücü aşıldığında çatlaklar oluşmaya başlar. Derinin elastikiyet ve direnci çeşitli kozmetik ürünler ve badem yağı gibi yumuşatıcılar kullanılarak arttırılsa da  cildin genetik özellikleri dolayısıyla  tüm önlemlere rağmen çatlamaya engel olamayabilirler. Ancak koruyucu önlemler kullanılması çatlak sayısı ve derinliğinde azalma yaratabilir. Strialar genellikle 24-28. Haftalardan sonra görülmeye başlar.

Direnci düşük bazı gebelerde ise karnın görülmeye başladığı 20. Haftalardan itibaren çatlaklar oluşabilir. Açık ten rengine sahip gebelerde pembemsi renkte çatlaklar oluşurken, daha koyu tenlilerde çevre dokudan dah açık renlkli çatlaklar olduğu görülür. Çatlakların oluştuğu ilk dönemde pembe renkli ve bazen kaşıntılı çizgiler olarak izlenir. Çatlağın çevresindeki alan düz ve incelmiş görülür. İlerleyen dönemde çatlaklar genişler ve uzar, rengi kırmızı ya da mora değişir. Son evrede ise çatlak iyice olgunlaşır rengi kaybolmaya başlar, doğumdan sonraki aylarda soluk beyaz, gümüşümsü  bir renk alır.  Hafif çökük düzensiz sınırlı ve uzunlukta çizgiler olarak kalır. Gebelik cildinize imzasını atmıştır.

Bir çok gebede çatlaklar en çok karın çevresinde görülürken, hiç de az olmamakla beraber  kalça, bel bölgesi  meme çevresi gibi yağ dokusunun hızla arttığı bölgelerde de görülür.

Esas önemli olan çatlakları önlemek  esasen azaltmak için bol sıvı tüketmek ve cildin elastikiyeti ve direncini arttıracak kozmetik ya da badem yağı gibi ürünleri 1. Trimestrin sonundan itibaren günde iki kez uygulamaktır.

Ancak unutmayın ki  çatlak gelişimini en önemli nedeni cildinizin yapısal özellikleridir. Ne yaparsanız yapın çatlak gelişimine engel olamayacağınız gibi hiçbir şey yapmasınız bile çatlakla karşılaşmayabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tıkla Hemen Bizi Ara!
Close
Tıkla Doktora YAZ