EN SIK KARŞILAŞILAN RAHATSIZLIKLARGEBELİK VE DOĞUM

DİĞER ŞİKAYETLER

Diğer Şikayetler


Şişlikler (Ödem)…

Gebelik sırasında kan hacmi  %50’ye yakın oranda artar. Gelişen bebeğin ve annenin ihtiyaçların karşılanmasını sağlayan bu artış bir miktar sıvının dokularda ve hücre dışı alanda birikmesine neden olur. Özellikle gebeliğin ikinci yarısından sonra, uzun süre ayakta kalındığında ve oturulduğunda, günün ilerleyen saatlerinde ayak, ayak bileğinde ve elde  şişlikler görülebilir. Ödem olarak isimlendirdiğimiz bu şişlikler bu haliyle tıbbi bir önem arz etmemekle beraber kalıcı olduğunda ve tüm vücudu özellikle yüz ve göz kapağını etkilediğinde beraberinde yüksek tansiyon, idrarda protein çıkması gibi bulgu ve belirtiler olduğunda preeklampsi açısından değerlendirilmelidir. Gebelik sırasındaki şişlikler yaz aylarında, uzun süre ayakta kalındığında, gün içindeki aktivitelerin uzamasında, düşük potasyum içeren diyet yapıldığında, fazla miktarda kafein tüketildiğinde ve fazla miktarda sodyum içeren diyet yapıldığında artma eğilimindedir.

Şişliklerin giderilebilmesi için:

 • Uzun süre ayakta kalmayın
 • Sıcak günlerde çok fazla dışarıda kalmayın
 • Ayaklarınızı yukarıya kaldırarak dinlenin
 • Rahat giysiler ve alçak topuklu ayakkabılar  tercih edin
 • Ayak bileğinizi ve bacaklarınız sıkan giysiler giymeyin
 • Yüzün, şişlik olan bölgelere soğuk uygulama yapın
 • Fazla tuzlu yemekler yemeyin

Uykusuzluk…

Gebelik sırasında çeşitli sebeplerle uyku sorunları yaşayabilirsiniz.  Uykusuzluk ya da uyku problemleri gebelerin yaklaşık %75’ini etkiler  ancak  endişe etmeyin  bu durum bebeğinizi etkilemez. Gebelikte uykusuzluk, yetersiz ya da kötü kaliteli uyku döneminden şikayetçi olmak ya da öyle algılamaktır. Uykusuzluktan şikayet eden gebeler; uykuya dalmada güçlük, gece sık olarak uyanma ve uykuya tekrar dalmada zorlanma ve uyku sonrası dinlenemediklerini ifade ederler.

Bunu yaratan sebepler; Büyüyen karnınızın oluşturduğu rahatsızlık, bel ağrıları, mide ekşimeleri, sık idrara çıkma, anksiyete, bebeğin doğumunu düşünme, kabus görme ve hormonal değişiklikler sayılabilir.

Uykusuzluk yada kaliteli uyku uyuyamamakla başa çıkmak için,

 • Doğru uyku pozisyonunu bulmaya çalışın
 • Ilık bir duş veya masajla kendinizi uykuya hazırlayın
 • Yatak odasının sıcaklığını sizin için en uygun ısıya ayarlayın
 • Kısık sesli bir müzik çalmasını sağlayın
 • Uyumadan önce birkaç sayfa kitap okuyun
 • Gün içinde egzersiz yapın
 • Gün içinde uyuma fırsatı bulursanız hiç kaçırmayın.

Mide ekşimesi, mide yanması…

Göğsün ortasında yanma hissiyle kendini gösterir. Mide ile yemek borusu arasında, mide asit içeriğinin yemek borusuna kaçmasını önleyen valf mekanizmaları çalışmadığında ortaya çıkar.  Gebelik hormonları ve büyüyen gebeliğin mide ve yemek borusu arasındaki açıyı bozması ve sfinkter özelliğinin kaybolması  nedeniyle gebelik sırasında bu şikayet oldukça sık görülür. Eski anneler bebeğin saçı çıkıyor, ondan mide ekşimesi oluyor dese de gerçekte ilgisi yoktur.

Mide yanması ve hazımsızlık şikayetleri özellikle son trimestirde daha çok görülür. Bu şikayetleri gidermek için  az ve sık yemek yiyin, en az 6 öğün yaratın, yemekten sonra 1 saat içinde yatmayın, yatarken başınızı biraz yüksekte tutabilirsiniz, yağlı, baharatlı gıdalar tüketmeyin. Şikayetler bu önlemler ile gerilemezse doktorunuzun önerisiyle antiasit içeren ilaçlar kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tıkla Hemen Bizi Ara!
Close
Tıkla Doktora YAZ