KADIN SAĞLIĞI

DIŞ GENİTAL BÖLGE (VULVA) HASTALIKLARI

Dış Genital Bölge (Vulva) Hastalıkları

Vulva nedir?

Dış genital alana ‘vulva’ adı verilir. Dış taraftaki cilt katlantılara ‘Büyük Dudaklar (labia majora)’ bunların arasında içte bulunan cilt katlantılarına ‘Küçük Dudaklar (labia Minora)’ adı verilir.

Vulva şikayetleri hakkında doktora ne zaman başvurmalıyım?

Vulva cildinde renk değişikliği olursa ya da kaşınma, yanma veya ağrı şikayetleri olursa mutlaka Kadın Doğum doktorunuzla görüşün.

Kontrolde ne yapılacak?

Doktorunuz şikayetleriniz ve nasıl geliştikleri hakkında sorular sorduktan sonra sizi muayene edecek, tanıyı koyabilmek amacıyla gerekirse vajinal akıntı örneklemesi ve şikayetin olduğu alandan biyopsi (doku örneklemesi) yapacaktır.

Vulvayı etkileyen cilt hastalıkları nelerdir?

Folikülit (kıl kökü iltihabı), Kontakt dermatit, Bartholin Bezi kist/absesi, Kronik lichen simpleks, Lichen sclerozis ve Lichen planus vulvada görülen bazı cilt hastalıklarıdır.

Folikülit nedir?

Kıl kökünün enfekte eden bakteriler nedeniyle oluşan küçük, kırmızı, ağrılı şişliklerdir. Genellikle büyük dudaklarda görülür. Traş, ağda ve sürtünme sonrası oluşabilir. Genellikle kendiliğinden geçer. Hijyene dikkat etmek, gevşek kıyafetler giymek, ılık kompres uygulamak iyileşmeyi hızlandırır. Gerilemiyor ve şişlik büyüyorsa doktorunuz başvurun.

Kontakt Dermatit nedir?

Cildin sabun, tekstil ürünleri ya da parfüm gibi maddelerle teması sonucu ortaya çıkan bir cilt  reaksiyonudur. Kaşıntı, sıyrık, batma, sızlama, yanma, ağrı gibi şikayetler oluşturur. Tedavide cildin iyileşebilmesi için oluşturan etkenlerin uzaklaştırılması, kaşınmanın engellenmesi gerekmektedir. Buz paketleri, soğuk uygulama rahatsızlığı azaltabilir. Cildi korumak için ince tabaka olacak şekilde vazalin krem sürülebilir. Ciddi durumlarda ilaç kullanmak gerekebilir.

Bartholin Bezi Kisti Nedir?

Vajen girişinin her iki yanında labia majorde yer alan Bartholin Bezleri cinsel ilişki sırasında kayganlaşmayı sağlayacak sıvıyı salgılar. Bu bezin salgısının dışarı aktığı kanal bir şekilde tıkandığında salgı devam ettiğinden vajen girişinde şişlik olarak kendini gösteren bir kist oluşur. Genellikle ağrılı değildir. Ancak enfekte olduğunda son derece ağrılı bir yapı halini alır(Bartholin Bezi Absesi)

Kist ağrı oluşturmuyorsa ılık suda oturma banyoları, ılık kompres uygulamaları kanalın açılmasına yardımcı olup kisti geriletebilir. Bazı durumlarda kistin duvarının cerrahi olarak çıkartılması gerekir. Abse gelişirse tedavide absenin boşaltılması ve antibiyotik kullanılması gerekir.

Kronik Likhen Simpleks nedir?

Lichen Simplex Chronicus uzun süre var olan kontakt dermatit ya da diğer cilt rahatsızlıkları sonucunda gelişebilir. Vulvada pul pul kalınlaşmış plak adı verilen lezyonlar vardır. Plaklar son derece kaşıntılıdır, uykudan bile uyandırabilir. Tedavisinde öncelilkle kaşınma-çatlak oluşumu kısır döngüsünün kırılmasıyla cildin iyileşmesine imkan sağlanır. Bu amaçla steroid içeren kremler kullanılır. Esas amaç altta yatan durumun doğru tedavi edilmesidir.

Likhen Skleroz nedir?

Lichen Sclerozis kaşınma, yanma, ağrılı cinsel ilişki ve ciltte ıslaklığa nedne olabilir. Vulva cilti ince, beyaz ve buruşuk görünür. Beyaz şişlikler koyu mor renk değişiklikleri ile beraber görülebilir. Tedavide yine steroid içeren kremler kullanılır.

Likhen Planus Nedir?

Lichen Planus en sık ağız mukozasında görülen bir cilt hastalığıdır. Nadiren genital bölge cildinde de görülebilir. kaşıntı, rahatsızlık hissi, yanma ve anormal akıntı görülebilir. değişik şekillerde görülebilir. vulva cildinde beyaz çizgiler olabilir ya da yüzeyin başlangıcı beyazlaşabilir. Koyu pembe kabartıla görülebilir.

Vulvada Ağrı (vulvodini) Nedir?

Vulvada ağrı dokunmakla ya da dokunmaksızın hissedilebilir. Yaygın ve lokal olarak iki tipi vardır. Yaygın vulvodinide ağrı vulvanın tamamında hissedilir. Bölgeselde ise vestibüller gibi küçük belirlenebilen bir alanda hissedilir.

Vulvodinin belirti ve bulguları nelerdir?

Vulvodini genellikle yanma, sızlama, rahatsılık olarak tarif edililr. Cilt genellikle normal görülür

Vulvodini nasıl tedavi edlir?

Vulvodini tedavisinde, kişisel bakım önerileri, ilaçlar, beslenme değişiklikleri, biyofeedback eğitimleri, fizik tedavi, cinsel danışmanlık ya da cerrahi gibi birçok yöntem kullanılmaktadır.

Menopozda görülen Genitoüriner Sendrom nedir?

Menopozda östrojen eksikliğinden kaynaklanan bir grup belirti ve bulguya denir.

Belirti ve Bulguları Nelerdir?

Acıma, tahriş ve kuruluk hissedilir. Ağrı ilişki sırasında görülür. Tahriş eden şeylere karşı cilt daha hassas hale gelir. Ciddi vakalarda cilt buruşmuş ve kanamalıdır.

Nasıl Tedavi edilir?

Cilt ya da vajina içine uygulanan lokal östrojen tedavisi uygulanır.

Vulvar epitel içi Neoplazi (VIN) nedir?

Vulvar epitel hücrelerinde görülen henüz kanser olmamış anormal hücre değişiklikleridir. Etken genlellikle İnsan siğil Virüsü (HPV) enfeksiyonudur.

Belirti ve bulguları nelerdir?

Kaşıntı, yanma ya da kabartılı, düz, beyaz-kırmızı-kahverengi gibi farklı renkler gibi anormal cilt yüzeyi görülebilir. VIN kanser gelişimin engellemek için mutlaka tedavi edilmelidir.

VIN tedavisi nasıl yapılır?

Cilde uygulanan kremlerle, lazer tedavisi ya da cerrahi ile tedavi edilebilir. HPV aşıları günümüzde 9 HPV tipine (ülkemizde henüz 4 ) karşı koruma sağlamaktadır. Böylelikle HPV nedenli gelişebilecek VIN’e karşı da koruma sağlanmış olmaktadır.

Vulva Kanseri Nedir?

Vulva cildinde gelişen anormal hücreleridir.

Vulva kanserinin nedenleri nelerdir?

HPV enfeksiyonu neden olabilir. Vulvayı etkileyen diğer kanser tipleri Melanom ya da Paget hastalığıdır. Vulvanın Paget hastalığı meme ya da kolon kanserinin bir belirtisi olabilir.

Belirti ve bulguları nelerdir?

Kaşıntı, yanma, inflamasyon ya da ağrı görülebilir. Vulvada sızlama, cilt renginde değişiklikler, kasıkta şişlik gibi belirtilerle karşımıza çıkabilir.

Nasıl tedavi edilir?

Kanserin evresine göre tedavi tipi seçilir. Genellikle cerrahi yapılarak kanserli dokunun tamamı çıkartılır. Cerrahiye ek olarak radyoterapi ve kemoterapi yapılabilir.

Vulvayı etkileyen diğer hastalıklar nelerdir?

Vulvayı etkileyen birçok hastalık vardır. Enfeksiyonlar(mantar, bakteri…), cinsel yolla bulaşan hastalıklar (genital herpes) ve ileri evre Crohn hastalığı da vulvada inflamasyon, şişlik, rahatsılık oluşturabilir.

Vulvar problemleri engelleyen ya da iyileştiren kişisel bakım önerileri Nelerdir?

• Dış genital bölgenizi ovalamadan okşar gibi yumuşakça ılık su ile durulayın yoksa kurur.
• Çok dar iç çamaşırı ve pantolon giymeyin. Sadece pamuklu iç çamaşırı tercih edin.
• Kilotlu çorap kullanmayın
• Parfümlü ve plastik kaplamalı ped ve tampon kullanmayın
• Parfümlü sabun ya da tuvalet kağıdı kullanmayın
• Vajinal duş yapmayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tıkla Hemen Bizi Ara!
Close
Tıkla Doktora YAZ