GEBELİK VE DOĞUMTAKİPTE YAPILABİLECEK TESTLER

DİYABET TARAMA TESTLERİ

Diyabet Tarama Testleri


50 gr. glukoz yükleme testi

Gebeliğe bağlı şeker hastalığının (GDM) taraması amacıyla hiçbir şikayeti olmayan tüm gebelere, artan gebelik hormonların etkisiyle insülin direncinin en yüksek seviyelere ulaştığı 24-28. gebelik haftaları arasında 50 gram glukoz yükleme testi yapılmalıdır.

Bu test için gebeye günün herhangi bir saatinde 50 gram glukoz içeren sıvı içirildikten 1 saat sonra kan şekeri ölçülür. Amerikan Diyabet Cemiyeti 1. saat kan şekeri için eşik değerini 130 mg/dL ya da 140 mg/dL olarak kabul edilebileceğini belirtmektedir. Eşik değeri 130 mg/dL olarak kabul edildiğinde GDM vakalarının %90’ı, 140 olarak kabul edildiğinde ise %80’i yakalanabilmektedir. Günlük pratiğimde ben 140 mg/dl yi  kullanmakta ve böylece gereksiz 100 gr glukoz yükleme testi yapma sayısını azaltmaktayım.

100 gr glukoz yükleme testi

Gestasyonel diyabet tanısında altın standart 100 gram 3 saatlik Oral Glukoz Tolerans Testi (OGTT)‘dir. Gebenin testin yapılmasından önceki 3 gün boyunca günde en az 150 gram karbonhidrat alması ve test öncesi 8–14 saat aç kalması gerekmektedir. Teste başlamadan önce hastanın 30 dakika dinlenmesi uygun olacaktır. 100 gram glukoz solüsyonunu 5 dakika içinde içmesi gerekmektedir. Üç saat boyunca saatlik kan şekeri düzeylerine bakılır. Gestasyonel diyabet tanısı için açlık ve 1 saat arayla bakılan 3 (Glukoz sonrası 1, 2, ve 3. saat) kan şekeri değerinin en az 2’sinin  anormal olması gerekir. Sadece bir anormal değer varlığında bile makrozomi için riskin arttığı gösterilmiştir. Eğer bir değer anormalse 4 hafta sonra 100 gr OGTT ile test tekrarı önerilmektedir.

Test bittikten hemen sonra rebound hipoglisemiyi önlemek için hastanın bir şeyler yemesi önerilir.

75 gr glukoz yükleme testi

GDM tanısı için kullanılan bir diğer testtir. ADA ya göre açlık,1. ve 2 saatte kan şekeri düzeyleri ölçülür. Eşik değerler sırasıyla 95, 180 ve 155 mg/dl dir.

Dünya sağlık örgütü ise açlık ve 2 . saat kan şekeri ölçümün sırasıyla 126 ve 140 mg/dl’nin altında olmasını önermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tıkla Hemen Bizi Ara!
Close
Tıkla Doktora YAZ