DOĞUMGEBELİK VE DOĞUM

DOĞUM SONRASI KANAMALAR

Doğum Sonrası Kanamalar


Anne ölümlerini en önemli sebebidir. Bebeğin doğumundan sonra 24 saat içerisinde olan ve kan kaybının 500 ml’yi aşması (sezaryen de 1000 ml) olarak tanımlanır. Her zaman bu kanama miktarı doğru olarak tahmin edilemediğinden tanımlama kısıtlı olarak kalmaktadır. Bu nedenle kan değerlerinde düşmeler oluşturan ve kan transfüzyonuna ihtiyaç duyulan kanamalar olarak da tarif edilebilir. Kanamaların büyük bölümü ilk 4 saat içinde olmaktadır. Ancak bu kanamalar fark edilebilmeleri açısından daha şanslıdır. Doğum sonrası ilk dönemde olan bu kanamalar hastane şartlarında ve sık kontrollerle takip edilen bir dönemde olduğu için hızla müdahale şansına sahiptir. İlerleyen saatlerdeki kanamaları yakalayabilmek için 12-24 saat kanama takibi yapılması önem kazanmaktadır.

NEDENLERİ:

Uterus atonisi

Doğum sonrası kanamanın en sık sebebidir. Uterusun bebeğin doğumundan hemen sonra kasılması gerekir. Herhangi bir sebeple kasılamayan uterustan yoğun şekilde kanama olur. Uterus yumuşak ve gevşektir. Ya kasılma yetersiz ya da kasılmanın devam ettirilmesinde sorun vardır. Atoni nedenleri uterus içerisinde plasenta ya da eklerinin kalması, gebelik sırasında uterusun normalden fazla gerildiği çoğul gebelik, polihidroamnios, iri bebek gibi durumların varlığı, miyom, ve plasenta previa gibi kasılmayı engelleyecek durumların varlığı ya da rahimin kasılmasına engel olacak uterus içine kanamayla seyreden dekolman gibi durumlar sayılabilir.

Doğum kanalı travmaları( rahim, rahim ağzı ve vajendeki yırtıklar)

Plesenta ve eklerinin rahim içerisinde kalması

Plasenta previa ve akreta

Plasentanın anormal yerleşimleri o bölgede kasılma kabiliyetini sınırlandırır.

Pıhtılaşma sorunları

Tedavide kanamanın nedeni belirlenip nedene yönelik tedavi yapılmalıdır. Atonide rahimi kasılmasını sağlamak amacıyla uygun şekilde uterus masjı, uterusun kasılmasını sağlayacak ilaçların kullanılması, tüm medikal tedavilere rağmen kanamanın durmaması ve kanamanın hayati tehlike oluşturabileceği düşünüldüğünde fazla kanamanın yaratacağı sorunları da değerlendirerek rahimin alınması bile gerekebilir

Doğum travmaları nedeniyle olan kanamalarda da kanam odağının belirlenip gereğince tamirinin yapılması gerekmektedir.

Her durumda hastaya damar yolu açılmalı kaybedilen kan miktarına göre sıvı, gerekirse kan ve diğer kan ürünlerinin transfüzyonu yapılmalı, hasta kanamaya bağlı şok ve DIC (yaygın damar içi pıhtılaşma) durumundan uzaklaştırılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tıkla Hemen Bizi Ara!
Close
Tıkla Doktora YAZ