DOĞUMGEBELİK VE DOĞUM

DOĞUMUN 3. EVRESİ

Doğumun 3. Evresi


Bebeğin tamamen doğması ile plasenta ve eklerinin tam olarak atılmasına kadar geçen süre doğumun 3. evresidir.

Sizi bu evrede neler bekler?

Bebeğiniz doğduktan sonra büyük bir rahatlama hissedeceksiniz. Bebeğinizi kollarınızın arasında veya karnınızın üstünde tutabilirsiniz. Anın tadını çıkartın ancak bilin ki doğum henüz bitmedi. Doğumun üçüncü aşamasında doktorunuz bebeğinizin eşini (plasenta) çıkartacak ve kanamanızın kontrol altında olduğundan emin olacaktır.

Genelde plasenta 5 veya 10 dakika içinde alınır. Bazı durumlarda 30 dakika kadar sürebilmektedir. Plasenta kendiliğinden çıkabileceği gibi, doktorununuzun yapacağı manevralar ile rahim üzerinden bastırarak nadiren de elle rahim içerisinden ayırmak suretiyle çıkartılır. Çıktıktan sonra içeride parça kalmadığından ve kanama olmadığından emin olunmalıdır. Plasenta ayrıldıktan sonra vajen duvarları kontrol edilecektir. Açıldı ise epizyotomi dışında başka vajinal yaralanmalar olup olmadığı değerlendirilir ve sonrasında varsa epizyotomi ve diğer yaralanmalar tamir edilir. Bu işlemler sonrasında perine bölgesinin temizliği yapılarak odanız alınabilirsiniz.

Doğum sonrası ilk bir saat kanama açısından en riskli dönemdir. Yatağınız geçtikten sonra yakından takip edileceksiniz. İlk bir saat içerisinde 15 dakikada bir tansiyonunuz, kanama durumunuz ve rahim sertliğiniz kontrol edilecektir. Bazı hekimler en çok kanama riskinin olduğu bu 1 saatlik dönemi doğumun 4.evresi olarak tanımlarlar. Uterusa masaj yapmak ve toplanmasını sağlamak kanamaları azaltmak açısından önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tıkla Hemen Bizi Ara!
Close
Tıkla Doktora YAZ