GEBELİK ÖNCESİGEBELİK VE DOĞUM

GEBELİK ÖNCESİ DANIŞMANLIK

Gebelik Öncesi Danışmanlık


Bu dönemde yapılan kontrol muayene sırasında öncelikle siz  uzun bir yola beraber çıkacağınız doktorunuzu tanıyacaksınız. Hiç bilmediğiniz bir dünyaya adım atmayı planlarken, doktorunuzun bu yeni dünyada karşılaşacağınız soru ve sorunlarla baş edecek gücü ve vakti olup olmadığını değerlendirmelisiniz.

Bu arada doktorunuz da sizi, sağlık geçmişinizi, mevcut sağlık  durumunuzu, aile sağlık geçmişini, varsa önceki gebelik ve doğumlarınızı, bunların özelliklerini inceleyerek gelecek gebeliğiniz sırasında sorun yaratabilecek noktaları belirlemeye çalışacaktır.

Yapılacak ilk görüşme sırasında, gebelik sürecini ve bebeği etkileyebilecek olan yaşınız, mesleğiniz, hayat tarzı ve alışkanlıklarınız (diyet, egzersiz, sigara ve alkol kullanımı), diyabet (şeker hastalığı), hipertansiyon, böbrek hastalıkları, tiroid hastalıkları (guatr…), epilepsi(sara hastalığı), kalp hastalıkları, kan hastalıkları (talasemi, trombofililer…), genetik hastalıklar  gibi kronik hastalıklarınız değerlendirilecek varsa tedavi düzenlemeleri önerilecek ya da ilgili branşlardan konsültasyon istenebilecektir.

Varsa önceki gebelik ve sonuçları (doğum şekli, doğum haftası, doğum kiloları, sağlık durumları) ile ilgili bilgiler edinilerek bir sonraki gebelikle ilişkilendirilebilecek  sorunlar (preeklampsi, gebelik diyabeti, genetik hastalıklar, erken doğum, prematürite, gelişme geriliği, fetal kayıp…) belirlenecektir. Gebeliği etkileyebilecek jinekolojik hastalıklar hakkında da bilgi sahibi olunacaktır. (Miyom , yumurtalık kisti, gebeliği etkileyebilecek jinekolojik operasyonlar…)

Ailenizdeki kronik, genetik ve gebeliğinizi etkileyebilecek  diğer hastalıklar da sorgulanıp değerlendirmesi yapılacaktır.

Muayenenin son aşamasında jinekolojik muayene yapılmalıdır. Bu muayenede gebelik oluşmasına engel organik bir patolojinin var olup olmadığı, gereğinde tedavisi, rahim ağzı kanser taraması için smear alınması, enfeksiyon değerlendirilmesi ve gereğinde tedavileri yapılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tıkla Hemen Bizi Ara!
Close
Tıkla Doktora YAZ