EN SIK KARŞILAŞILAN RAHATSIZLIKLARGEBELİK VE DOĞUM

GEBELİK VE KANAMA

Gebelik ve Kanama


Kanama gebelik sırasında 1. günden 280. güne kadar  önemli bir bulgudur ve mutlaka doktorunuz tarafından değerlendirilmesi gerekir.  Miktarının ve süresinin az olması, ağrısız olması gibi hafifletici nedenler doktorunuza başvurmanızı engellememelidir.

Kanamanız olduğunda, bir ped kullanarak miktarı ve karakteri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Kanama sırasında asla tampon kullanmayın, vajinal duş yapmayın ve cinsel ilişkiye girmeyin ve mutlaka doktorunuzla görüşün. ‘Nasıl olsa geçer’ yaklaşımı gebelik kanamaları sırasında kabul edilemez.

1.trimestir kanamaları

Bu dönemde görülecek patolojilerle ilişkili kanamalar;

Düşük

Kanama düşük için önemli bir belirtidir. Ancak bu hemen düşük olacağı anlamına gelmez. Genelde ilk 12 hafta içerisinde görülür.  Gebelerin %15-20’sinde  kanama görülmesine rağmen bunların ancak  %50’si düşükle sonuçlanmaktadır. Düşük sırasında kanama ile beraber  karnın alt kısmında ve kasıklarda adet sancısından daha kuvvetli kramplar olabilir.

Düşüklerin bir çoğu engellenemez. Bu durum fetusun  genetik olarak kusurlu olduğun vücut tarafından tanınması ve bu anormal genetiği olan fetusu taşıyan gebeliğin devamının önlenmesi için  geliştirilmiş doğal bir koruma mekanizmasıdır. Bu sonuç,  düşükle sonuçlanmış gebeliklerde atılan gebelik ürününün genetik olarak incelenmesi ve neredeyse yarısından fazlasının genetik anomalili olduğunun gösterilmesi ile elde edilmiştir.

Unutmayın, düşük yapmış olmanız bir daha sağlıklı bir bebeğiniz olmayacağı anlamına gelmez!!!

Ektopik gebelik

Gebeliğin uterus dışında bir yerde yerleşmesi ile meydana gelen bir gebelik patolojisidir. Genelliklere tüplere yerleşir. Yaklaşık 600 gebelikte 1 görülür.

Vajinal kanama, bhCG değerlerinin normale göre daha az olması ve uygun şekilde yükselememesi, karnın alt kısmında, kasıklarda ağrı görülebilir.   Gebeliğin yerleştiği  tüpün genişlemesi, gerilmesi  ve sonunda rüptüre olması durumunda   ağrı çok fazla şiddetlenebilir.

Daha önce tüplerde enfeksiyon ya da cerrahi operasyon geçirmiş hastalarda, ektopik gebelik geçirmiş olanlarda  ve pelvik bölge ameliyatı hikayesi olanla kadınlarda ektopik gebelik daha sık görülür.

Erken tanı ve tedavi yöntemlerindeki gelişmeler nedeniyle ektopik gebelikte hayatı tehdit eden komplikasyonlar azalmakla birlikte ihmal edildiğinde veya geç tanı konduğunda batın içine olan kanama ciddi sorunlar doğurabilir.

Molar gebelik (Üzüm gebeliği)

Nadiren erken gebelik sırasında kanama oluşturmakla beraber genellikler ilerleyen gebelik haftalarında kanama ile karşımıza çıkabilir. Rahim içerisinde embiryo yerine anormal bir dokunun geliştiği bir gebelik patolojisidir.

Vajinal kanama, normalin üzerinde bhCG yüksekliği, embiryonun kalp atışlarının  görülmemesi, üzüme benzer küçük keseciklerin ultrasonda görülmesi gibi belirti ve bulgularla kendini gösterir.

1.trimestirde görülen kanamaların diğer nedenleri ise:

  • İmplantasyon (yerleşme) kanaması: Olası konsepsiyondan 6-10 gün içinde  az miktarda bir kanama yaşanabilir. Birkaç saat süren lekelenme tarzındaki kanama bazen birkaç gün devam edebilir
  • Servikal (rahim ağzı)  enfeksiyonları ve nadiren idrar yolu enfeksiyonu vajinal kanama nedeni olabilir
  • Rahim ağzının daha hassas ve kırılgan olması nedeniyle cinsel ilişki sonrası kanama olabilir.  İlişkiye ara vermek gerekebilir.

Gebeliğin ikinci yarısında görülen kanamalar:

Plesanta previa

Plasentanın rahim içerisinde,  normalde bulunması gereken bölgelerden  daha aşağıya yerleşmesi,  rahim ağzını bazen kısmen bazen de tamamen kapamasıyla ortaya çıkan bir durumdur.  Plasenta previa son derece ciddi bir gebelik komplikasyonudur.  Vajinal kanama oluştuğunda hızla tıbbi müdahale gerektirebilir. Hem anne adayı hem de bebek için önemli risklere sahiptir. Gebelerin 200 de 1’inde görülür, kanama genellikle ağrısızdır.

Plasenta dekolmanı (abrubtio plasenta)

Plasenta normalde doğum gerçekleştikten,  yani bebek çıktıktan sonra yerinden ayrılır. Dekolman ise plasentanın doğumdan önce yerinden ayrılmasıdır. Çok ciddi gebelik komplikasyonlarından bir diğeridir. Kanamayla beraber ağrı da eşlik eder. Hızla tedavi edilmelidir. Bebek ve anne için önemli riskler oluşturur. Gebelerin yüzde 1 inde ve genellikle gebeliğin son 12 haftasında görülür. Daha önce doğum yapmış gebelerde, 35 yaşın üstündeki kadınlarda, daha önce dekolman hikayesi olanlarda, yüksek tansiyonu olanlarda ve orak hücreli anemisi olanlarda görülme şansı daha fazladır.

Erken doğum

Vajinal kanama erken doğumun da bir belirtisi olabilir. Doğum eylemi başlamadan birkaç gün önce rahim ağzında bulunan mukus tıkacı atılabilir.  İçerisinde kan da bulunan bu tıkacın atılması erken doğumun bir işareti olabileceğinden mutlak doktorunuzla görüşmelisiniz. 37. gebelik haftasından önce  kanlı, sulu, mukuslu vajinal akıntının olması, pelvik ya da alt karında baskı hissedilmesi, bel ve sırt ağrılarının artması, diyarenin de eşlik edebildiği mide krampları  ya da uterusu inceltebilecek nitelikte düzenli kasılmaların olması erken doğum belirtileri olarak kabul etmeli  ve mutlaka doktorunuzla görüşmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button
Close
Tıkla Doktora YAZ