GEBELİK VE DOĞUMGEBELİKTE ZARARLI / ZARARSIZ

GEBELİKLE EMZİRME

Gebelikte Emzirme


Sanılanın aksine emzirme sırasında gebe kalan kadınların sayısı hiç de az değildir. Gerektiği gibi emzirme düzeni oluşturamayan kadınlarda özellikle 6. aydan sonra gebelik görülebilir. ‘süt korur’ cümlesinin garantili olmadığını emzirirken aldığınız yeni bir gebelik haberi ile daha iyi anlayabilirsiniz.

Emzirme döneminde başlayan yeni bir gebeliği öğrendikten emzirmeye devam etmek istiyorsanız bebeğinizi memeden kesmenize gerek yoktur.

Birçok anne adayı düşük, erken doğum tehlikesi, emen bebeğin zarar görmesi endişesi ile emzirmeyi sonlandır. Ancak bunu kanıtlayan çalışmalar yoktur. Bu konuda doğru olarak bilinenler ise, emzirmenin oldukça yorucu ve enerji tüketen bir iş olduğu ve gebelik sırasında emzirme devam edecekse beslenme düzenini biraz değiştirmeniz ve ihtiyaç olan fazladan enerjiyi doğru besinlerle karşılamanız gerektiğidir.  Daha çok dinlenmeye ihtiyacınız olacaktır. Bu konuda kendinize mutlaka zaman ayırın. Bol sıvı tüketmeniz hem sizin hem de emen bebeğinizin sütü için çok önemlidir. Unutmayın ki, gebeliğin 4-5. aylarından sonra sütün miktarı ve kaliteli içeriğinde azalmalar olabilir. Bu azalmanın emen bebeğiniz için yetersiz kalması açısından çocuk doktorunuzla görüşüp emen bebeğiniz 6 aydan büyükse ek gıdalara, küçükse ilave mamalara başlayıp başlanmayacağı konusunda bilgi alın.

İkinci bebeğinizin doğumundan sonra diğer bebeğinizi de emzirmeye devam edebilirsiniz. Farklı yaşlardaki iki bebeğin emzirilmesi (tandem nursing) çok daha iyi beslenmenizi gerektirir. Gereken kaloriyi doğru olarak karşılamanız açısından bir beslenme uzmanından destek alabilirsiniz.

Emzirme sırasında salgılanan ‘oksitosin’ hormonu sütün salgılanmasını ve boşaltılmasını sağlamakla birlikte uterus üzerinde de kasıcı etkiye yol açar. Ancak bu kasılma orgazm sırasında yaşanan ya da brakston-hicks kasılmalarından daha şiddetli değildir. Bu durumda da erken doğumu başlatması ya da düşüğü tetiklemesi söz konusu olmaz.

Ancak düşük tehlikesi, erken doğum tehlikesi gibi kasılmalardan etkilenebilecek durumlar varlığında emzirmeyi kesmek doğru olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tıkla Hemen Bizi Ara!
Close
Tıkla Doktora YAZ