CİNSEL SAĞLIK

GEBELİKTE CİNSEL YAŞAM

Gebelikte Cinsel Yaşam

Gebelik sırasında cinsel ilişki hala bir tabu halindedir. Hastalarımız ve eşleri bu konuda soru sormaktan bile çekinirken bir çok sağlık personeli de bebek bekleyen kadını cinsel varlık olarak görmediğinden olsa gerek hastalarıyla bu konuyu konuşmaktan bile çekinirler. Tüm bunlara rağmen cinsellik gebeliğin güzel, önemli ve vazgeçilmez bir parçasıdır.

Akla gelen ilk soru, cinsel ilişkinin gebeliğe ve  tabi bebeğe zarar verip vermeyeceğidir.  Çiftler genellikle bebeklerine zarar verecekleri endişesiyle cinsel ilişkiye girmekte isteksiz olabilirler.

Çıplak gerçekler…  Unutmayın ki normal bir gebelik geçiriyorsanız ve sizi takip eden doktorunuz herhangi bir sağlık nedeniyle bu konuda bir kısıtlama ya da yasak getirmediyse cinsel ilişkinin gebeliğinize ve tabi ki bebeğinize hiçbir zararı yoktur.

Bebeğiniz rahim içerisinde içi sıvı dolu bir kese içinde bulunmaktadır. Bu sayede ilişki sırasında oluşan darbelerden etkilenmeyecektir. Aynı zamanda rahim ağzında, gebeliğin sonuna kadar bulunan  tıkaç sayesinde de rahim içerisine enfeksiyon etkenlerinin girmesine engellenecektir.

Gebelik sırasında hormonların etkisine bağlı olarak anne adayının cinsel arzusunda zaman zaman değişiklikler olabilir. Özellikle gebeliğin başlangıcında yaşanan bulantı, kusma, halsizlik, uykuya eğilim gibi nedenlerle cinsel istekte (libido) azalma görülebilir. Öyle ki cinsel ilişki anne adayının aklına bile gelmeyebilir. İlerleyen haftalarda, ikinci trimestirde hormonların dengeli hale gelmesi ve vücudun hormonlara adaptasyonu sayesinde gebeliğin fiziksel olarak en rahat dönemi başlar, damarlardaki genişlemeler ve cinsel uyarıcı bölgeler giden kan akımlarındaki artış ve libidonun artması cinsellik açısından en rahat dönemi getirir. Birçok anne adayı en güzel tecrübelerini bu dönemde yaşadıklarını ifade etmişlerdir. 3. trimestirde fiziksel değişikliklerin artması yani karnınızın büyümesi nedeniyle libidonuzdaki artışa rağmen rahatsızlıklar olabilir ve  cinsel ilişki zorlaşabilirÖnemli olan bebeğinizin  ve sizin en az rahatsız olacağı cinsel ilişki pozisyonlarını bularak devam etmenizdir. Büyüyen karnınızın ve rahimin en az baskıda kalacağı pozisyonları tercih etmeniz hem siz,  hem eşiniz, hem de bebeğiniz için en iyisi olacaktır.

Gebelik sırasında  tercih edilebilecek cinsel ilişki pozisyonları:

Hemen hepsi baskıyı karnınızın üzerinden alan ve sizi rahatsız etmeden karnınızı da koruyabileceğiniz pozisyonlardır. Birinin diğerine üstünlüğü yoktur.

Cinsel ilişkinin sakıncalı olduğu durumlar:

  • Kanama  varsa
  • Erken doğum tehlikesi varsa
  • Erken membran rüptürü varsa
  • Rahim ağzı yetmezliği varsa
  • Plasenta previa varsa
  • Tekrarlayan düşük hikayesi varsa özellikle ilk aylarda
  • Eşinizde veya sizde cinsel yolla bulaşan hastalık varsa

Gebelikte orgazmın sakıncası var mı?

Gebelik sırasında birçok kadın ilk orgazmlarını yaşadığını belirtmiştir.  Cinsel bölgelerde artan kan akımından kaynaklandığı düşünülen ve gebelik süreci sıkıntısız gecen huzurlu anne adayları için bu durum son derece normaldir.

Orgazm sırasında rahimde hafif kasılmalar olur. Bu durum gebelikten önce de olmaktadır ancak hissedilmez. Gebelik sırasında  rahmin büyük olması sebebiyle anne adayı bu kasılmaları hissedebilir, genellikle bir saat kadar sürer, çok şiddetli değildir ve geçicidir. Bu kasılmaların erken doğum ağrılarını başlatması beklenmez.

Sperm içeriğindeki prostaglandin maddesi de bu kasılmaları uyarabilir. Miadına yaklaşmış bir gebelikte orgazm sırasındaki kasılmalar ve prostaglandin yardımıyla doğum kasılmalarının başlayabileceği gösterilmiştir. Bu sebeple erken doğum tehlikesi ve kanaması olan gebelerde cinsel ilişki önerilmez. Tekrar belirtmekte yarar var, sağlıklı devam eden gebelikte orgazm doğum sancılarını başlatmaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tıkla Hemen Bizi Ara!
Close
Tıkla Doktora YAZ