GEBELİK VE DOĞUMGEBELİK VE KİŞİSEL BAKIM

GEBELİKTE İSTANMEYEN TÜYLER

Gebelikte İstenmeyen Tüyler


Gebelikte istenmeyen tüylerin alınması (epilasyon  ağda, elektroliz, vs)

Gebelik sırasında artan hormonların etkisiyle tüylenmede artış olabilir. Yüzde , karın çevresinde, memede daha çok olmak üzere bu tüylerde artış görülür. Gebe kadının bu tüylerinden hızla kurtulmak istemesi son derece doğaldır. Unutmamak gerekir ki bu tüylenme artışı gebelik sonrasında gerileyecektir. Buna rağmen istenmeyen tüylerin giderilmesi için kullanılan bir çok  yöntem bebeğinize zarar vermez.

Ağda:

Gebelik sırasında bikini bölgesine ağda yaptırmanın bebeğinize herhangi bir zararı yoktur. Kullanılan jel ya da kremler emilmez ve bebeğinizi etkilemez. Yalnız gebelik sırasında cilt hassasiyeti arttığından işlem gebelik öncesine göre daha ağrılı olabilir, ufak tefek kanamalarla karşılaşabilirsiniz. İşlem öncesi ve sonrasında rahatlatıcı etkisi de olan antibakteriyel solusyonlar kullanırsanız hem enfeksiyondan korunmuş olursunuz hem de işlemin oluşturabileceği ağrı, kızarıklık, yanma şikayetlerini azaltabilirsiniz. Ağda  yapılan yerin temiz olması da önemlidir.

Elektroliz:

Uzun yıllardır uygulanan ve kıl köküne düşük miktarda elektrik akımı verilmek suretiyle  kıl kökünün tahrip edilmesi ve kılın kalıcı olarak ortadan kaldırılması esasına dayanır. Ciltte kıl kökleri içine batırılan ince iğneler yardımıyla elektrik akımı iletilir bu akımın bebek üzerin olumsuz etkisi kanıtlanmamıştır. Ancak kesinlikle güvenli olduğu konusunda da yapılmış çalışmalar yoktur. Bir çok hekim elektroliz ile epilasyonu önermemekle birlikte yapıldığı takdirde  meme başı ve karın çevresine özellikle son aylarda uygulanmaması önerilir. Karın çevresinde son dönemde daha ağrılı olabileceğinden anne adayına rahatsızlık verebileceği gibi, meme başı çevresinde ciltte gelişebilecek hassasiyetler sonrasında emzirme güçlüğü yaratabilir.

İki çeşit elektroliz yöntemi vardır. Galvanik ve termoliz. Termoliz  diatermi, radyo-dalga, kısa dalga veya yüksek frekansla uygulanabilir. Galvanik elektroliz sırasında cilde elektrik akımı gönderilip geri gelmesi sağlanır. Bebeğin bir sıvı kesesinde olduğunu ve sıvının da iletken olduğunu hatırlarsak bu yöntemi çok önermeyiz. Termoliz ise akımı vücuda vermediğinden anneye yada bebeğe zararlı etkisi gösterilmemiştir.

Tüm elektroliz işlemlerinde hijyen kurallarına dikkat edilmeli enfeksiyon gelişmesi engellenmelidir.

Lazer epilasyon:

Laser ışık etkisiyle çalışır, açık renkli tüylerde uygulanmaz. Oluşturulan elektromanyetik ışıma tüylerdeki koyu pigmentleri hedefler ve bu sayede kıl kökünde ulaşıp  termal ve/veya mekanik hasar oluşturarak kalıcı etki bırakır. Oluşan ışık etkisi, x ışını gibi doku içinde ilerlemez ve yüzeyel kalır. Bu sebeple bebeğe zarar vermesi beklenemez. Yine de 1. trimestir sonrasında uygulanmasında endişeleri gidermek açısından yarar vardır.

Tüy dökücü kremler-depilatörler:

Baryum sülfat ve kalsiyum tioglikolat içerikli tüy dökücülerin güvenli oldukları konusunda yeterli kanıt yoktur. Bu nedenle ciltten emilip kan yoluyla bebeğe ulaşabilme endişesi bu yöntemin gebelik sırasında uygulanmasını  şüpheli kılmaktadır.

Traş:

Geleneksel ve en ucuz yöntemdir. Özellikle bikini bölgesini göremeyen kadınlar için uygulaması zor olmakla birlikte bebeğe yönelik hiçbir zararı yoktur. İşlem sırasında eşinizden yardım isteyerek bu zor kısmı eğlenceli bir hale getirebilirsiniz. Nemlendirici kremler kullanmanız işlemi daha rahat katlanılır hale getirebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tıkla Hemen Bizi Ara!
Close
Tıkla Doktora YAZ