GEBELİK VE BESLENMEGEBELİK VE DOĞUM

GEBELİKTE KİLO ALIMI

Gebelikte Kilo Alımı


Gebelikte alınması gereken kilo her anne adayının gebelik öncesi durumuna göre farklılık gösterir. Çok az kilo alıp, sağlıklı bebekler doğuran gebeler olduğu gibi çok fazla kilo alıp bunu başaran anne adayları da vardır. İki uç örnek de doğru olmamakla beraber her gebenin kilo artışı kendi durumu içinde değerlendirilmelidir. Asıl hedefin sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmek ve sağlıklı bir çocuk dünyaya getirmek olduğu unutulmamalıdır. Gebelik döneminde tıbbi anlamda gerekli görülmedikçe  diyet yapılmamalı, elinizde listeyle şundan şu kadar yemeliyim şeklinde dolaşılmamalıdır. Uygun kilo artışınız ve bebeğinizin uygun ölçülerde büyümesi doğru beslendiğinizin en güzel kanıtıdır.

Ortalama kilo artışları gebelik öncesi boy ve kilonuz göre hesaplanan vücut kitle indeksiniz üzerinden belirlenmektedir.

Normal bir gebelik sürecinde annenin kendi gereksinimine ek olarak tükettiklerinin bebeğe aktarılması için annenin yaklaşık 10-12 kg alması yeterlidir. Bu artışı sağlayabilmek için gebelik öncesine göre bir gebe ek olarak günlük 20 gr. protein, 15-20 mg. demir, 500 mg. kalsiyum ve ortalama 300 kalorilik enerji alması gereklidir.

Genelde ilk üç ayda 0,5-1 kg, sonraki aylarda ise ortalama 1.5-2.0 kg, ağırlık artışı uygundur. Gebelikte gereksiz kalori tüketimini de kısıtlamak gereklidir. Unutulmamalıdır ki, önemli olan annenin karnının yağ bağlaması değil  bebeğinin sağlıklı ve uygun gelişimidir. Bu yüzden kek, bisküvi, reçel ve meşrubat gibi temel besin ögelerinden yoksun şekerli yiyecek-içeceklerden mümkün olduğunca kaçınmak gereklidir. Ayrıca yağlı kızartmalar yerine haşlama türü gıdalar tercih edilmelidir.

Vücüt-kitle indeksine göre önerilen kilo artışları

BMI (kg/m2)  Önerilen kilo artışı
Düşük (BMI   <19.8) 12.5 – 18 kg
Normal (BMI 19.8-26) 11.5 – 16 kg
Yüksek (BMI 26-29) 7 – 11.5 kg
Obez (BMI >29) 6  kg

Gebelikte alınan bu kiloların dağılımı

Bebek: 3.500 gr
Plasenta: 700 gr
Amniyon sıvısı: 800 gr
Uterus : 900 gr
Meme dokusu artışı : 400 gr
Kan hacmindeki artış: 1.250 gr
Dokulardaki su artışı: 1.250 gr
Annedeki yağ dokusu artışı: 3.200 gr
TOPLAM : 12.000 gr

İlk üç ayda 0,5-1 kg, sonraki aylarda ise ortalama 1.5-2.0 kg, ağırlık kazanması uygundur. Gebelikte alınan kiloların ancak üçte biri yağ dokusundaki artışa bağlıdır. İdeal kilo alan bir gebede alınan kiloların yaklaşık dağılımına göre bu kiloların yaklaşık 6 kilosu bebeğin doğumuyla birlikte kaybedilir. Su kaybı da buna eklendikten sonra ilk hafta sonunda kayıp yaklaşık 8 kiloya ulaşır. Gebelik boyunca 12,5 kg alan bir kadın doğumdan 2 hafta sonra gebelik öncesi kilosuna göre yaklaşık 4-4,5 kg daha fazladır. Daha sonra doğum sonrası 6. aya kadar 2,5 kg daha verilir. Gebelikte alınan kilo önerilenden ne kadar fazla ise gebeliğin hediyesi olan kilolar o kadar fazla alacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tıkla Hemen Bizi Ara!
Close
Tıkla Doktora YAZ