GEBELİK VE DOĞUMGEBELİKTE ZARARLI / ZARARSIZ

GEBELİKTE SİGARA

Gebelikte Sigara


Sigara dumanı içerisinde nikotin, korbon monoksit, hidrojen siyanid, katran, diğer karsinojenler, nikel ve kadmiyum gibi toksik elementler gibi 1000 den fazla zararlı madde bulunur. Sizin sağlığınız için kanıtlanmış onlarca zararı bulunan bu maddeyi kullanmanız mutlaktır ki bebeğinize de zarar vermektedir. Gelişmekte olan bebeğiniz için en önemli zararlı maddeler karbon monoksit ve nikotindir. Karbon monoksit kırmızı kan hücreleri içinde hemoglobinin bağladığı ve taşıdığı oksijene göre çok daha iyi bağlanma kapasitesine sahip olduğundan hemoglobin, oksijen yerine karbonmonoksit bağlamayı tercih eder ve böylece kanın oksijen içeriği azalır ve bebeğinize daha az oksijen ulaşır.  Nikotin, sigaranın zararlı etkilerine neden olan en önemli maddesidir. Hem kalp damar hem de merkezi sinir sistemi üzerine etkileri vardır. Nikotin plasenta yolu ile bebeğinizin dolaşımına geçerek en az sizin  kan düzeylere yükselir. Bu da ‘Siz sigara içiyorsanız bebeğiniz de içiyor’ anlamına gelmektedir.
Sigara içen anne adaylarında düşük oranları belirgin olarak artmıştır. Nikotin etkisi ile rahim ve bebeğin plasentasına ulaşan damarlarda daralama yaşanır ve spontan gebelik kayıplarına daha sık rastlanır.
Benzer şekilde sigara içen gebelerde  damar problemleri yaşanması nedeniyle plasenta dekolmanı ve plasenta previa  daha sık görülür. Bebeğinize ulaşan oksijeni ve besin maddeleri içeriği daha düşük  olan kan nedeniyle, düşük doğum ağırlıklı (ortalama 200 gr.) bebek doğurma ihtimaliniz artmaktadır. Yine kanıtlanmıştır ki anne karnında bebek ölümleri sigara kullanımıyla ilişkili olarak artmaktadır. Perinatal mortalite adını verdiğimiz 20. Gebelik haftasından sonra  yeni doğan ilk 28 günü de içine alan süreçte görülen ölüm oranlarında sigara içen anne adaylarında düşük doğum ağırlığına da bağlı olarak % 33 artış izlenmiştir.  Sigara  kullanan gebelerde erken doğum riski ve amnion zarlarının erken açılması (erken membran rüptürü) daha sık olmakla birlikte anne karnında bebek ölüm oranları da artmaktadır. Doğan bebeğinizde solunum yolu enfeksiyonları riski sigara içmeyen anneden doğan yaşıtlarına göre artmış ve ileriki yıllarda astım (asthma bronshiale)  hastalığına yakalanma şansı da yükselmiştir.
Özetle sigara bebeğinizin sağlığı için de ZARARLIDIR.
Gebelik sigarayı bırakmak için elinize geçen önemli bir fırsattır. Bunu iyi değerlendirin. Hem kendiniz hem de bebeğiniz için iyi bir şey yapın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tıkla Hemen Bizi Ara!
Close
Tıkla Doktora YAZ