GEBELİK KAYIPLARI / ANORMAL GEBELİKLERGEBELİK VE DOĞUM

GESTASYONEL TROFOBLASTİK HASTALIKLAR

Gestasyonel Trofoblastik Hastalıklar


Gestasyonel trofoblastik hastalıklar (mol gebeliği-üzüm gebelik)

Döllenme sırasında yumurta ve sperm hücresindeki genetik sorunlar sonucu plasentayı oluşturan trofoblastik hücrelerin anormal şekilde gelişmesiyle oluşan durumdur. Trofoblast denilen hücrelerin üzüm şekilde kesecikler oluşturacak şekilde rahim içerisinde büyümesi sonucu Mol/üzüm gebeliği oluşur. İçerisinde fetusun varlığı ya da yokluğuna göre tam ya da kısmi mol ismini alır. Komplet(tam) mol gebeliğinde rahim içerisinde fetusa ait hiçbir doku bulunmaz. Kısmi molde ise gelişen fetusu ve eklerini görmek mümkündür. Mol gebelik görülme oranı yaklaşık 1/1000 dir. Tam (komplet) mol çekirdeksiz bir yumurta hücresinin tek bir spermle döllenmesi ve sonradan  hücresel olarak ikiye katlanması  veya iki ayrı spermle döllenmesi sonucu oluşur. Kısmi mol gebeliği ise yumurta hücresinin iki spermle döllenmesi sonucu oluşan genetik bozukluklar sonucu oluşmaktadır.

Tam mol gebelik belirtileri;

  • Erken gebelik belirtileri,bulantı kusma vs, (bhCG hormonu üretiminin daha fazla olması nedeniyle daha erken başlayabilir ve daha çok hissedilebilir)
  • Rahim olması gerektiğinden daha büyük boyutlara ulaşır
  • Kanama lekelenme tarzı ve bazen çok miktarda olabilir
  • Takibe gidilmemiş ve o döneme kadar tanısı konulmamışsa 20 haftalarda  bebek hareketleri halen hissedilmemiştir
  • 20 haftadan önce yüksek tansiyon tanısı konursa mol açısından değerlendirilmelidir.

Tanı için ultrason görüntüsü oldukça yardımcıdır.  Gebelik muayene ve ultrasonlarının erken dönemden itibaren yapılmaya başlamasıyla bahsettiğim belirtilerden bir çoğuyla karşılaşmadan mol gebelik tanısı koyulmaktadır. Bhcg değerleri de çok yüksek olarak bulunur.

Kısmi mol gebeliğinde bu bulguların hiçbiri tespit edilmeyebilir. İnkomplet ya da missed abort tanısıyla yapılmış kürtaj sonrasında materyalin patolojik incelemesi sonucu tanı koyulabilir.

Tedavisi;  gerekli hazırlıklar yapıldıktan sonra uygun şekilde mol gebeliğin tahliyesinin yapılmasıdır.  Mol gebeliğin tahliyesinden sonra 1 yıl süre ile izlemek gerekmektedir. Tahliye sonrası bhcg düzeyi  gebelik öncesi düzeye ulaşana kadar (genelde 9-11 hafta içerisinde) haftalık, bu düzeyler ulaştıktan sonra 3 hafta daha haftalık olarak artmadığını gördükten sonra 6 ay süresince aylık son altı ayda ise iki ayda bir takip etmek gerekir. 1 yıl süren bu takip sırasında doğum kontrol hapıyla doğum kontrolü sağlanmalıdır. Olası bir gebelikle ilişkili bhCG artışı, hastalığın nüksü veya devamı  konusunda bizi yanıltabilir.  Jinekolojik muayene ile rahimin büyüklüğü 3 ay süresinde 15 günde bir, 3 aydan sonra haftalık olarak değerlendirilmelidir.

Mol gebeliği seyri;

Mol gebelik boşaltılmasından sonra % 15 lokal invazyon, % 4 de uzak yayılım yapma potansiyeli vardır. %2-3 hastada da koryokarsinom (gestasyonel trofoblastik neoplazi) gelişme şansı vardır. Parsiyel molde ise bu oran daha da azdır. En sık komplet mol sonrası koryokarsinom gelişme riski olmasına karşın nadiren normal gebelik, parsiyel mol ve düşük sonrası da gelişebilir. Daha önce mol gebeliği geçirmiş bir  kadında ikinci olarak mol gebelik riski 10 kat artar ve 100 de 1 e kadar yükselir. Sayı arttıkça mol gebelik gelişme şansı doğrusal olarak artar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tıkla Hemen Bizi Ara!
Close
Tıkla Doktora YAZ