KADIN SAĞLIĞI

İKİ HORMONLU (KOMBİNE) DOĞUM KONTROL YÖNTEMLERİ: HAP, BANT, HALKA

İki Hormonlu (Kombine) Doğum Kontrol Yöntemleri: Hap, Bant, Halka

Kombine Hormonal Doğum Kontrol Yöntemleri Nelerdir?

Doğum Kontrol Hapları, Doğum Kontrol Bantları ve Vajinal Doğum Kontrol Halkaları kombine hormonal doğum kontrol yöntemleridir. Hepsi iki hormon içerir: Östrojen ve Progesteron

Kombine Doğum Kontrol Yöntemleri Gebeliği Nasıl önler?

Bu ilaçlar tüm vücuda östrojen ve progesteron salarlar. Bu hormonlar esas olarak yumurtlamayı baskılayarak gebeliğin gelişmesine engel olur. Ayrıca rahim ağzındaki sümüksü tıkacı kalınlaştırarak spermin rahime geçmesini ve rahim iç duvarını incelterek döllenmiş yumurtanın endometriyuma yerleşmesini engelleyerek gebelik gelişmesine engel olur.

Kombine Hormonal Doğum Kontrol Yöntemleri Ne Kadar Etkilidir?

Tipik kullanımla – Her zaman tam olarak doğru kullanılmadığı durumlarda-  ilk yıl %9

Mükemmel kullanımla – Tam olarak doğru kullanıldığında- ilk yıl içinde %1’ in altında bir oranla gebelik görülebilir.

Kombine Hormonlu Doğum Kontrol Yöntemlerinin Yararları Nelerdir?

Doğum kontrolü sağlamasının dışında birçok yararlı etkileri vardır.

 Adetlerin daha düzenli, kısa ve az miktarda olmasını sağlar.
– Adet ağrılarının azaltır
– Rahim, yumurtalık ve barsak kanser riskini azaltır
– Tüylenmeyi azaltır
– Fazla kanama ve adet ağrısına neden olan endometirozis ve myom gibi bazı hastalıkların tedavisinde kullanılır.
– Devamlı kullanımla adet ile ilişkili migren sıklığını azaltır (auralı migren var ise kombine hormonlu doğum kontrol yöntemleri kullanılmaz).

Kombine Hormonal Yöntemlerin Olası Riskleri Nelerdir?

Kadınların çoğu için kombine doğum kontrol yöntemleri son derece güvenlidir. Fakat minimal oranda Derin Ven Trombozu (DVT),  kalp krizi ve inme riskinde artış görülür. Bu risk 35 yaşından büyük ve günde 15 adetten fazla sigara içen kadınlarda veya kalp damar hastalıkları için yüksek kolesterol, yüksek tansiyon, şeker hastalığı gibi risk faktörü olanlarda; kalp krizi, inme yada Derin Ven Trombozu hikayesi olanlarda ya da auralı migren hastalığı hikayesi olanlarda artmaktadır.

Doğum sonrasında, artmış derin ven trombozu riski nedeniyle 3 haftadan önce, ilave risk faktörleri varsa 6 haftadan önce kombine hormonlu doğum kontrol yöntemleri kullanılmaz.

DVT riski drospirenon içeren kombine doğum kontrol hapı ve doğum kontrol bantı kullanan kadınlarda çok az oranda artabilir. Ancak bilinmelidir ki gebelik sırasında ve doğum sonrası birkaç hafta bu risk artışı daha fazladır.

Emzirirken Kombine Hormonlu Doğum Kontrol Yöntemlerini Kullanabilir miyim?

Emziriyorsanız Östrojen hormonu süt üretiminizi etkileyebilir. Doğum sonrası en az 5 hafta beklenilmesi önerilir.

Kombine Doğum Kontrol Hapları Nasıl Alabilirim?

DKH’yi  doktorunuzun yazacağı reçete ile alabilirsiniz.

DKH’ nin farklı çeşitleri var mı?

• 21 günlük haplar: 21 gün süre ile her gün aynı saatlerde 1 adet hap alınır. Yeni kutuya başlamak için 7 gün ara verilir. İlaç kullanmadığınız günler içerisinde adet görmeniz beklenir.
• 28 günlük haplar: 28 gün süre ile her gün aynı saatlerde 1 adet hap alınır. Kullanılan ilacın formuna göre 21 gün ya da 24 gün östrojen ve progesteron içerir. Geri kalan 7 ya da 4 gün ya sadece düşük doz östrojen ya da hormon etkisi olmayan haplardan oluşur. Hormon içermeyen haplar kullanılırken adet beklenir. Kutu bitince ertesi gün yeni kutuya başlanır.
• 90 günlük haplar: 84 gün boyunca her gün aynı saate 1 hap kullanılır. Kullanılan ürüne göre son 7 gün ya hormonsuz ya da düşük doz östrojen içermektedir. Her iki formda da adet üç ayda bir son 7 hapı kullandığınız dönem içerisinde olacaktır.
• 365 günlük haplar: 1 yıl boyunca her gün 1 tane hap kullanılır. Zaman içinde adet çok azalır ya da tamamen kesilebilir. (ülkemizde bulunmamaktadır)

Kombine Doğum Kontrol Haplarının Olası Yan Etkileri Nelerdir?

• Baş ağrısı
• Bulantı
• Memede hassasiyet
•Kırılma kanamaları (Değişen hormon seviyelerine adaptasyon nedeniyle meydana gelir. Genellikle bir kaç ay içerisinde kendiliğinden ortadan kaybolur.)

Vajinal Halka Nedir?

Üst vajinal bölgeye yerleştirilen elastik, silikon bir halkadır. Düşük dozda östrojen ve progesteron salgılar. Vajinal mukozadan emilerek kan dolaşımına karışır.

Vajinal Halka Nasıl Kullanılır?

Halkayı kendiniz kolaylıkla vajinanıza yerleştirebilirsiniz. 21 gün vajinada kaldıktan sonra çıkartılır ve 7 gün sonra yeni halka yerleştirilir. Halkanın vajende olmadığı 7 gün içinde adet görmeniz beklenir. Devamlı doz gibi etki yaratmak için yeni halkayı takmak için ara verilmez 21 günde bir yenisi ile değiştirilir. Cinsel ilişki sırasında halkanın çıkartılmasına gerek yoktur. Halkanın varlığından ne siz ne de partneriniz rahatsız olmayacaktır. Ancak ilişki sırasında çıkartılmak istenirse 2 saat kadar dışarıda bırakılması koruma etkinliğini azaltmaz.

Vajinal Halkanın Olası Yan Etkileri Nelerdir?

• Baş ağrısı
• Bulantı
• Meme hassasiyeti
• Vajinal akıntı
• Kırılma kanamaları

Kontraseptif Cilt Bantları Nedir?

Gebeliği önlemek için cilde yapıştırılan ve kombine hormon içeren yapışkan bantlardır. Östojen ve progesteron hormonu salgılar ve ciltten emilerek bütün vücuda yayılır. Fazla kilolu kadınlarda koruma etkinliği azalabilir.

Nasıl kullanılır?

Kalça, meme yüzeyi dışında göğüs bölgesi, üst kol ya da karna yapıştırabilir. 3 hafta süre ile haftada 1 yeni bant yapıştırılarak kullanılır. 4. hafta bant kullanılmaz. Kullanılmayan haftada adet görülmesi beklenir. Kanama devam etse de yeni bant 1 hafta boşluktan sonra mümkünse haftanın aynı günleri takılarak döngü sağlanır. Kesintisiz doz kullanılmak istenildiğinde bant her hafta değiştirilir, 1 haftalık ara verilmez.

Olası Yan Etkileri Nelerdir?

• Ciltte tahriş
• Memede hassasiyet
• Baş ağrısı
• Kırılma kanamaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tıkla Hemen Bizi Ara!
Close
Tıkla Doktora YAZ