GEBELİK VE DOĞUMRİSKLİ GEBELİKLER

İLERİ ANNE YAŞI GEBELİKLERİ

İleri Anne Yaşı Gebelikleri


Günümüz toplumunda sosyal ve iş yaşamının değişmesi bu yaşamda kadınların daha aktif rol oynaması, eğitim ve kariyerdeki yükselişin devamının istenmesi  gibi çeşitli nedenlerle 35 ve daha büyük yaşlarda gebelik neredeyse olağan hale gelmektedir.  Gebelik için ideal dönem  20-30 yaş aralığıdır. Yaş ilerledikçe yumurta kalitesindeki azalmaya bağlı olarak döllenme yeteneği azaldığı gibi  yumurta döllendiği halde genetik kusur oluşturma ve düşük gibi olasılıklar da artmıştır. 20’li yaşlarda sağlıklı bir kadının düzenli cinsel ilişki ile 1 ay içerisinde gebe kalma olasılığı %20 ‘lerde iken  bu oran yıllar geçtikçe azalarak 40 yaşında %5’e kadar gerilemektedir. Yumurta rezervinde hem sayı hem de kalite olarak sürekli azalma olması gebe kalma şansını azaltmakla beraber  bir çok genetik kusurun da ortaya çıkması için zemin oluşturmaktadır. İleri anne yaşı için 35 yaş bir sınır olarak kabul edilse de riskler 35 yaşında birden artmaz yıllar içerisinde lineer bir artış gösterir. Bekleneceği gibi yaş ilerledikçe risk daha da artacaktır.

İleri anne yaşı gebeliklerinde sıklıkla karşılaşılan genetik bozukluk down sendromudur. 20 yaşında 1500  gebelikte bir karşılaşılırken 35 yaşında 300 de bir gibi bir oranla ciddi bir artış göstermekte, bu oran 40 yaşında neredeyse 100’de 1’e ulaşmaktadır.

Benzer şekilde gebelik geliştikten sonra rahim içerisinde tutunma şansı da azaldığından  düşük oranları yaşla birlikte belirgin oranda artış göstermektedir. 20-30 yaş grubunda ortalama %10 olan spontan düşük oranı, 35-40 yaş grubunda %17’nin üzerine yükselir. 40 yaşın üstünde %30’lara kadar ulaşır.

Bunlarla beraber ileri anne yaşı gebeliklerinde down sendromu dışındaki kromozom anomalili bebek oranı, dış gebelik, çoğul gebelik, plasenta previa, gelişme kısıtlanması(IUGR), erken doğum gibi gebelik komplikasyonlarının sıklığı da artmıştır. Sezaryen doğum oranlarında da belirgin artış izlendiği akılda tutulmalıdır.

Gebelik gibi anne adayı da bazı riskler altındadır. Gebelik hipertansiyonu, diyabet, tiroid gibi hastalıkların sıklığı ve oluşturduğu riskler  yaş ilerledikçe atmaktadır.

İleri yaş gebeliği planlanıyorsa mutlaka gebelik öncesi danışmanlık alınmalı olası risklerin belirlenmesi için araştırmalar yapılmalı, gebeliği komplike edebilecek hipertansiyon, diyabet, tiroid gibi rahatsızlıklar varsa tedavi edilmeli, bilinmiyorsa  tetkikleri yapılmalı, gebe kalındıktan sonra da sıkı bir şekilde takip edilmelidir. Gerekli perinatolojik değerlendirmeler (detaylı ultrason, tarama testleri, gerektiğinde amniyosentez, kordosentez, cvs gibi kromozomal anomaliler için tanı testleri ) yapılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tıkla Hemen Bizi Ara!
Close
Tıkla Doktora YAZ