EN SIK KARŞILAŞILAN RAHATSIZLIKLARGEBELİK VE DOĞUM

KABIZLIK VE HEMOROİD (BASUR)

Kabızlık ve Hemoroid (Basur)


Kabızlık

Gebelerin yaklaşık yarısını etkileyen rahatsız edici bir durumdur. Artan gebelik  hormonları  etkisiyle tüm düz kaslarda olduğu gibi barsak düz kaslarında da gevşeme olacak bu da barsakların daha az çalışmasına ve besin maddelerinin mide barsak sisteminde daha uzun süre kalmasına neden olacaktır. Genel olarak üzüntü, gerginlik, fiziksel hareket azlığı ve liften fakir beslenme varsa kabızlık şikayetlerinde artış gözlenecektir.  Bazen demir içeren ,kansızlık için kullandığınız ilaçlar da kabızlığa neden olabilir. İlacınızı alırken mutlaka bol suyla için. Doktorunuzla görüşün bazen ilacın değiştirilmesi sorunu çözebilir.

Kabızlığı önleyebilmek ya da azaltmak için,

  • Lifli besinler tüketin, taze  meyve ve sebze, kahvaltılık gevrekler, tam tahıllı ekmek , kuru erik,  işlenmemiş kepek bu konuda yardımcı olabilir.
  • Bol su için, her gün 10-12 bardak su tüketmeye çalışın.
  • Düzenli olarak egzersiz yapın , barsak hareketlerinizin artmasına yardımcı olacaktır
  • Demir içeren ilaçlar kullanıyorsanız bol suyla alın, gerektiğinde değiştirebileceği için doktorunuzla konuşun.
  • Bazen tüm bu yaptıklarınıza rağmen kabızlık devam edebilir ve ilaç ihtiyacı doğabilir, doktorunuza danışın (mineral yağlar besin emilimini azaltabileceğinden ve laksatifler uterus kontraksiyonlarını başlatabileceğinden  tercih edilmez.)

Hemoroid (Basur)…

Barsağın son kısmı (rektum) ve anüs çevresindeki venlerin varisleridir. Tüm vücuttaki venlerde varis oluşumu gebelik sırasında kolaylaştığı gibi hemoroid oluşumu da kolaylaşmıştır. Artan progesteron hormonunun etkisi ile bu bölgedeki venlerdeki kasların gevşemesi ile genişlemiş olması ve gebelik büyüdükçe büyüyen uterusun karın içi basıncını arttırması ve vena cava inferior denilen ana toplar damara baskı yapması sonucu kan rektum ve anüs venlerinde göllenerek genişlemesine neden olur ve hemoroid oluşur. Hemoroidler rektumdaki dentat çizginin adı verilen yapının üstünde ya da altında olmasıyla iç ya da dış hemoroidler olarak sınıflanır. İç hemoroidler daha çok taze kanama ve bazen akıntı ile kendini gösterirler. Dentat çizginin altında kalan dış hemoroidler ise o bölgede ağrı lifleri olduğundan ağrılıdırlar ve bunlar da akıntıya neden olabilirler. Kanın birikmesi ve trombüs oluşumuyla çok şiddetli ağrı oluşturabilirler. Karın içi basıncını arttıran her faktör hemoroid içinde arttırıcı faktör olur. Kabızlık, uzun süre ayakta kalmak , uzun süre ıkınmak, kilo artışı hemoroidlerin artmasına katkıda bulunur.

Hemoroid şikayetlerini bastırabilmek için, ılık su banyosu, bazen soğuk uygulama, dış hemoroidlerde pakelerin içeri itilmesi,  yumuşak ve ıslak bezlerle tuvalet temizliği yapılabilir. Doktoruz gerekli gördüğünde hemoroid için krem yada fitiller önerebilir.

Hemoroid gelişimini azaltmak için  bol lifli gıda tüketmek, bol su içmek, uzun süre ayakta kalmamak, tuvalette uzun oturmamak, tuvaletiniz geldiğinde geciktirmemek, pelvik kasları güçlendirilerek dolaşımın düzeltilmesi için kegel egzersizleri yapmak yardımcı olabilir.

Doğum sonrası hemoroidlern büyük kısmı gerileyecektir. Aşırı büyük ve fazla kanama eğilimi olanlar dışında sadece hemoroid varlığı normal doğum için engel teşkil etmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tıkla Hemen Bizi Ara!
Close
Tıkla Doktora YAZ