VAJİNİSMUS

KADIKÖY VAJİNİSMUS TEDAVİSİ

Vajinismus Tedavisi Kadıköy

Cinsel ilişki hem kadınlar hem erkekler için nadiren ağrı verici olabilir. Ancak ağrılı cinsel birleşme kadınlarda erkeklerden daha sık ortaya çıkmaktadır.

Vajinismus, vajina giriş teşebbüslerinin yarattığı stres ile ortaya çıkan, birleşmeye izin vermeye yada cinsel birleşmenin kısmen de olsa ağrılı bir biçimde sağlanabildiği, vajina girişinin, 1/3 dış bölümün de, vajina çekerini saran kaslarda ısrarlı istemsiz yineleyici spastik kasılmaların olduğu bir cinsel bozukluktur.

Vajinismus Tedavisi hakkında merak ettiğiniz her şey için Bize WHATSAPP ve TELEFON ile ulaşabilir, bilgi alabilirsiniz.

VAJİNİSMUS İLE KARŞILAŞINCA

Vajinismus ile karşılaşınca başarılı tedaviye götüren 4 doğru adım:

  • Problemi görmek
  • Duygusal yük ile baş edebilmek
  • Tedavi seçeneklerinin değerlendirilmesi
  • Tedaviye başlama

Vajinismus Hakkında Bilinmeyenler

Öncelikle vajinismus bir hastalık olarak isimlendirilse de hastalık değil psikolojik bir sorundur. Tek kadına ait değil erkek ve kadın arasında olan bir sorundur. Terapi sırasında iki tarafında birbirini suçlamadan ortak bir tedavi yolu izlenmesi sağlanmalıdır. Kişinin kendi istediği biri ile evlenememesi Vajinismusa neden olmaz. Bu sorundan mustarip olan kadınların birçoğunda olan bir düşüncedir. Evlenmeden önce uzun yıllar flört eden çiftlerde bile bu durum görülmektedir. En yanlış bilinen konulardan biride kalın bir kızlık zarının vajinismus a neden olduğudur. Bunun bu sorun ile hiç alakası yoktur. Özellikle sosyoekonomik düzeyi yüksek eğitimli ve kültürlü kişilerde daha sık görülmektedir. Bu sorun ilk gece den ortaya çıkabileceği gibi uzun yıllar evli kaldıktan sonra da oluşabilir.  Bu sorunun tedavi yöntemi olan terapide çiftlerin birlikte katılmaları tedavi süresini ve başarısını iyi düzeylerde etkilemektedir. Sadece kadından kaynaklı bir rahatsızlık değildir bu. Genel anestezi altında ilişkiye girilmesi, yüksek miktarda alkolle ve antideprasan sakinleştirici ilaçlar ile ilişkiye girmek çözüm değildir. 15 yıl evli olup hala ilişkiye giremeyip boşanan çiftlerinde sayısı oldukça fazladır. Vajinismus tedavisi mutlaka yapılmalı ve sağlıklı bir yaşam için gerçekleştirilmelidir. Tedavi olmadan bebek sahibi olmaktansa önce tedavi olup tamamen doğal yollardan bebek sahibi olmak çiftlerin birbiri ile olan bağlarını kuvvetlendirmektedir. Vajinismus sorunu olan çiftler bu durumun sadece kendilerinde olduklarını düşünerek büyü, hoca gibi tıp dışı uygulamalar ile çare aramaya çalışırlar fakat bunların zaman ve para kaybı olduğu bilinmelidir. Vajinismus tedavisi sırasında ortaya çıkan sonuçlar dikkat çekicidir; bu rahatsızlığa sahip olan kadınlar aşırı mükemmeliyetçi, detaycı ve kontrolcü kadınlardır. Bu karakterleri rahatsızlığın tetikleyicisidir. Vajinismuslu kadınların % 57 si kocalarının bu durum hakkında düşünceli ve nazik %15 saldırgan % 28 ide tepkisiz olarak değerlendirilmiştir. Bu kadınlar vajinanın ön tarafının uyarılması gibi yöntemlerle de zevk aldıklarından dolayı çiftler cinsel ilişki olmasa da olur biz böyle mutluyuz diye bu sorunu geçiştirmektedirler. Vajinismus sadece cinsel ilişkiye değil tampon ve jinekolojik muayeneye engel bir sorundur. Vajinismus bir savunma tepkisidir ve vakit kaybetmeden çiftlerden önce kadının psikolojik sağlığının iyi olması göz önünde bulundurularak jinekolog tedavisine başlanılmalıdır. Vajinismus tedavisi modern tıp uzmanlarının desteği ile ağrısız sorunsuz tedavi edilmektedir. Her yüz kadından 20 sinde görülen bu sorunu yaşarken tek olmadığınızı unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tıkla Hemen Bizi Ara!
Close
Tıkla Doktora YAZ