GENİTAL ESTETİK

LABİOPLASTİ (DUDAK KÜÇÜLTME)

Labioplasti (dudak küçültme)

Labia Minoraplasti nedir?

Labia Minoraplasti , dış genital alandaki  iç/küçük  dudakları  yeniden şekillendirmek için tasarlanmış bir estetik vajinal cerrahi  türüdür . Labia minorada (iç /küçük dudaklar) gereğinden fazla doku, bu dokunun dış dudaklardan daha dışarıda olması   rahatsızlığa neden olabilir

Labia Minorada Neden Değişiklikler Oluşur?

Üç kadından birinde küçük dudaklar ortalamadan daha uzundur.  Bu fiziksel anormalliğin en büyük faktörü genetik nedenlerdir

Östrojen hormonu da  labiumların değişikliklerine destek olmaktadır.  Bu yüzden hamilelik ve hormonal dengesizlikler labial dokuları genişletebilir.

Diğer nedenler arasında yaşlanma, kilo kaybı ve yaralanmalar  sayılabilir.

Labia Minoraplasti İşlemi Neden Yapılır?

Labia minoraplasti , iç dudakların asimetrisini düzeltmek, şeklini düzenlemek ve boyutunu küçültmek için yapılan estetik  bir işlemdir.

Büyük, dış dudakları aşan ya da asimetrik labia minora( iç/küçük dudaklar)  dar kıyafetler ( tayt, mayo, bikini, vs.) giyildiğinde rahatsızlık verebilir.  Asimetrik ya da hoşlanılmayan görüntüdeki dış genital bölge özellikle cinsel ilişki sırasında kadının özgüvenini azaltabilir

Ayrıca Uzun labia minora   cinsel ilişki ve egzersiz sırasında oluşan  sürtünme ile tahriş olabilir ve rahatsızlık verebilir.

Bazı durumlarda ( enfeksiyon , travma yara iyileşmesi , vs) küçük dudaklar  ile büyük dudaklar yapışabilir ve bu yapışılığın acrılabilmesi için  cerrahi  düzeltme gerekebilir.

Labia Minoraplasti İşlemi

Labia minoraplasti ayaktan tedavide lokal anestezi altında gerçekleştirilir. İstenirse genel anestezi altında da yapılabilir.

Bu cerrahi işlemde fazla doku uzaklaştırılır  ve iç dudaklar yeniden şekillendirilir. Cerrahi prosedürü takiben  labialarınız daha simetrik ve daha küçük görünecektir.

İnsizyonun genişliği ve yeri, labia minora’nızın şekline, dokusuna ve boyutuna bağlıdır . Doktorunuz sizin için uygun operasyon tekniğini belirleyecektir.

Şikayetiniz ve istekleriniz konusunda doktorunuzla mutlaka konuşun

İşlem Sonrası

İşlem sonrası 3-4 gün istirahat edin ve işlem alanına soğuk uygulama yapın.

Önerilen ağrı kesici ve antibiyotikleriniz i kullanın.

4-7 gün sonra  masa başı çalışmalarına dönebilirsiniz.

Cinsel ilişki dahil olmak üzere normal fiziksel aktiviteler için altı ila sekiz hafta bekleyin

Ameliyat sonrasında kesi alanı iyileştikçe skar dokusu meydana gelebilir.  İyileşme sürecini bozmamak için adet döneminde tampon kullanmayın.

Riskler ve Komplikasyonlar

Herhangi bir cerrahi prosedürde olduğu gibi, labia minoraplasti  sonrası da kanama ve enfeksiyon olabilir.

İdrar yaparken ağrı olabilir .

Genellikle, uzun süreli hassasiyet veya duyu kaybı olmaz. Bununla birlikte, ameliyatı takip eden işlem bölgesinde birkaç hafta boyunca biraz uyuşukluk veya ağrı olabilir .

Herhangi bir şikayetiniz olduğunda mutlaka doktorunuza bilgi verin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tıkla Hemen Bizi Ara!
Close
Tıkla Doktora YAZ