GEBELİK VE DOĞUMRİSKLİ GEBELİKLER

MAKAT GELİŞ

Makat Geliş


Doğum zamanından birkaç hafta önce bebeklerin büyük çoğunluğu  doğum pozisyonunu almıştır yani  doğum kanalına başını yöneltmiştir. Bazı durumlarda   bebek doğum kanalına anormal olarak kalçası veya bacaklarıyla girmektedir. Makat geliş adı verilen bu durum  miadında gebelerin %3-4`ünde gözlenir.

Saf makat gelişi: Her iki bacak gövdenin yanından yukarı doğru uzanacak şekilde kalçadan kıvrılmıştır, dizler tam açıktır. Bebeğin ayakları başının yanında ve doğum kanalına sadece poposuyla girmektedir.  En sık görülen tiptir.(%70)

Tam makat gelişi:  Makatın yanında ayakları bulunmaktadır. Bacaklar kalçadan ve dizlerden kıvrılmıştır.  (Bağdaş pozisyonuna benzer). Tam olmayan makat gelişinde bir ayak yukarı doğru uzanmış diğeri tarif edildiği şekildedir.

Tam ayak gelişi: En önde her iki ayak doğum kanalına girmektedir. Tam olmayan ayak gelişinde ise sadece bir ayak önde gelmektedir.

Makat gelişin nedenleri:

Rahim şekil bozuklukları, rahim içerisinde yer kaplayan lezyonlar (MYOM) , plasenta previa varlığı, amnion sıvı miktarının çok ya da az olması, fetal anomaliler, çoğul gebelik, gelişme geriliği, kısa göbek kordonu, erken doğum, ilk gebelik, arka arkaya makat doğum hikayesi…

Doğum şekli:

Günümüzde makat doğumlarda sezaryen ilk tercih gibi görülmektedir. Makat normal doğumlarda karşılaşılan doğum travmalarının bebek ve anne üzerindeki  etkilerinin sezaryene göre daha fazla olması bu sonucu doğurmuştur.

Makat geliş olan gebelerde normal doğumu deneyebilmek için:

  • Miadında gebelik olmalıdır
  • Doğumu zorlaştıracak anneye yada bebeğe ait bir anomali olmamalıdır
  • Fetal ağırlık 2000-4000 gr. arasında olmalıdır
  • Fetal boyun geriye doğru açık (defleksiyon) olmamalıdır
  • Saf makat gelişi olmalıdır
  • Doğum eylemi kendiliğinden başlamış ve devam ediyor olamalıdır
  • Makat doğum konusunda tecrübeli  bir ekip olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tıkla Hemen Bizi Ara!
Close
Tıkla Doktora YAZ