VAJİNİSMUS

MALTEPE VAJİNİSMUS TEDAVİSİ

Maltepe Vajinismus Tedavisi

Vajinismus İstemsiz olarak vajina ve pelvik taban kaslarının kasılması ile cinsel birleşmenin acılı yada olmaması durumudur. Bu istemsiz kasılmalar, cinsel birleşme sırasında veya tampon yerleştirirken, doktor muayenesinde yada kişinin parmağı ile vajene girme denemesi sırasında bile ortaya çıkabilir. Vakaların % 90’ında sebep psikojeniktir. Organik yada fiziksel bir sorun genellikle yoktur.

Vajinismus Tedavisi hakkında merak ettiğiniz her şey için Bize WHATSAPP ve TELEFON ile ulaşabilir, bilgi alabilirsiniz.

Vajen girişindeki kaslar ve pelvik taban kaslarının kontrolü bilinçli değildir. Daha sonra açıklayacağımız bir çok sebepten ötürü , istemsiz kas spazmları oluşur.

Vajinismusu olan bayanların cinselliğe ilgisi normaldir. Ön sevişme sırasında bir sorun yaşamazlar. Cinsel istek ile ilgili bir sorun tarif etmezler. Problem, cinsel birliktelik noktasında, penisin vajene girememesi noktasında yaşanır. Erkek partner, kaslardaki yoğun kasılmayı ‘’ duvara çarpmış hissi ‘’ gibi tarifler.

İlk Gece Korkusu

Vajinismus sorunu düğün günü ilk gecede genellikle ortaya çıktığından dolayı ilk gece korkusu da denilmektedir. Bu durum sadece ülkemizde değil cinselliğin kısıtlandığı bazı ülkelerde de oldukça yaygındır. İlk gece korku, heyecan, gerginlikten dolayı vajinismusla karşılaşan çift doktora gitmekten çekinir durumun birkaç gün sonra düzeleceğine inanırlar. Sorunun zamanla geçmediğini gördükçe kadınlığından şüphe duymaya üzüntü, gerginlik ve her şeyin daha kötüye gitme durumu kadını ağır depresyona kadar sürükler. Çiftin hayatını cehenneme çeviren bir erteleme ve kaçış dönemi başlar. Evlenecek kızın ‘ilk gece çok ağrın olur’ Kanama çok olabilir’ gibi telkinler Vajinismusa neden olan en büyük etkenler arasındadır. Bazı bölgelerde hala devam eden kanlı çarşaf gösterme çiftleri yüksek bir gerilime sokmaktadır. O çarşafın gösterilmemesi kadının bakire olmadığı, erkeğin iktidarsız olduğu gibi şeylerle yorumlanmasından dolayı vajinismus gelişebilir. İlk gece korkusu her iki tarafta da yaşanmaktadır. Vajinismus tedavisi oldukça kolay olan yaklaşık 4 seans gibi kısa sürelerde tedavi edilen psikolojik bir durumdur. Önceden evlilik yapmış kişilerin yaşadıkları bazı küçük olayları anlatarak genç kızların aklında neyle karşılaşacaklarını bilmeden ilk gece birleşmenin olmamasına neden olmaktadır. Yeni evli bir çift 10 gün geçmesine rağmen bir birleşme yaşanmamışsa vajinismus tedavisi için bir doktora başvurmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tıkla Hemen Bizi Ara!
Close
Tıkla Doktora YAZ