EN SIK KARŞILAŞILAN RAHATSIZLIKLARGEBELİK VE DOĞUM

MEME RAHATSIZLIKLARI

Meme Rahatsızlıkları


Memede görülen değişiklikler ve rahatsızIıklar

Gebeliğin başlangıcından itibaren memede birtakım değişiklikler olur. Bu değişiklikler de bazı rahatsızlıklara neden olabilir.

Memeler gebelikle birlikte:

  • Büyür ve genişler
  • Gerginlik ve hassasiyetleri artar
  • Hormonların etkisiyle meme ucu ve çevresindeki renkte koyulaşma olur
  • Kan miktarının artmasına bağlı olarak meme yüzeyindeki damarlarda belirginleşme renklerinde koyulaşma olur
  • Yoğun kıvamlı sarımtırak bir sıvı gelebilir (kolostrum)
  • Areola ve meme ucunun büyümesiyle daha çıkıntılı görülür
  • Areola çevresinde Montgomery tüberkülleri adı verilen kabartılar görülebilir

Meme hassasiyeti genelde 5-6. Gebelik haftasında başlar ve ilk trimestrde devam eder. Nadiren tüm gebelikleri boyunca bu durumdan şikayet eden gebeler de olabilmektedir. Memelerde görülen bu hassasiyet  bazen yürürken, koşarken, egzersiz yaparken  ve hatta uyurken bile sizi rahatsız edebilir. Hormonların ve artan kan akımının memelere hücumuyla büyüyen memelerde, aynı zamanda süt üretimi için süt kanallarının genişlemesiyle beraber hassasiyet artar.

Memenin büyümesi ve genişlemesi durumunda mutlaka memelerinizi iyi destekleyen, geniş askılı, kolay açılıp kapanabilen sütyen kullanın. Hormonların etkisiyle süt kanalları gelişeceğinden, gerginleşeceğinden  ve süt ile dolmaya başlayacağından memelerde hassasiyet artışı olacaktır. Bu durum cinsel hayatınız için bazen iyi bir gelişme olabileceği gibi bazen de çok fazla rahatsızlık verebilir.  Şişliğini azaltmak için ılık duş yapabilir,  çok ısı artışı ya da zonklama hissediyorsanız soğuk bir havlu ile kompres yaparak rahatlatabilirsiniz.

Kolostrum: Ağız sütü adı verilen ilk olarak hazırlanan ve bebeğiniz için son derece önemli bir sıvıdır. İkinci trimestriden itibaren yapılmaya başlanır. İlk zamanlarda sarı yoğun kıvamlı bir sıvı halindedir. Doğuma yaklaştıkça rengi solar hatta renksiz olabilir. Gebeliğin herhangi bir zamanında memeden sızabileceği gibi, meme masajı yaparken ya da cinsel uyarılma sırasında da gelebilir. Bu patolojik bir durum değildir. Ayrıca hiç gelmemiş olması da önemli değildir. Süt üretimi devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button
Close
Tıkla Doktora YAZ