CİNSEL SAĞLIK

ORGAZM BOZUKLUKLARI

Orgazm Bozuklukları

Sizin ve eşinizin cinsel heyecanını arttırmanın birçok yolu vardır. Cinsel heyecan hem fizyolojik hem psikolojik bir yanıttır. Yeterli cinsel heyecan için vücudunuzda ve ruhunuzda pozitif (olumlu) duygular oluşturmaya ihtiyaç vardır. Bu amaçla cinsel heyecanı arttıracak 10 ipucu vermek istiyorum. En önemli konu partnerinizle iletişiminizin son derece açık olmasıdır. Ne istediğinizi ve ne istemediğinizi eşinizin bilmesine izin verin. Aynı şekilde eşinizin sizden ne isteyip istemediğini de sizinle paylaşmasını sağlayın. İlişkide açık iletişim içinde olmak güven ve olumlu duygular yaratır.

Daha fazla haz, daha fazla heyecan!

1- Acele etmeyin. Çiftlerin çoğu o kadar yoğundur ki cinsellik çok sınırlı zaman dilimlerine sıkıştırılır. Bu durum yoğun heyecan oluşturmak için yeterli özgürlüğü sağlayamaz. Eşinizle işbirliği yapın, yakınlaşmak için bir hafta içinde kendinize mutlaka özel bir zaman ayırın. İlk 15 dakikayı birbirinizi okşamaya, öpmeye, gülümsetmeye, kahkaha atmaya ve birbirinizi gevşetmek için yapabileceğiniz herhangi bir şeye ayırın. Ne yazık ki çoğunlukla en son amacı elde etmek için son derece aceleci davranılır. Her insanın heyecanlanabilmesi için farklı sürelere ihtiyacı olabileceğini unutmadan moda girebilmek için birbirinize yeterli zamanı ayırın. Her ikinizde uyarıldığınızda etkiyi yoğunlaştırmak için birbirinizin erotik bölgelerine dokunmayı deneyin.

2- Yakınlaşmayı arttırın. Beraber uzun uzun köpüklü banyo yapın. Birbinize masaj yapın. Odanızı mum ışıkları ile aydınlatın ve yumuşak bir müzik çalın. Yavaşça dans edin ve hafiçe sarılın. Basson’un cinsel yanıt modeline göre, yakınlaşma özellikle kadınlar için cinsel heyecanın tetikleyicisidir. Yakınlaşma heyecan ve arzuya neden olur, arzu daha fazla yakınlaşma ve heyecan hissettiren bir döngü oluşturur. Yoğun yaşam temposu içinde çekicilik yalnız başlangıçta değil devamında da cinsel ilgiyi arttırabilir.

3- Beraber daha çok zaman geçirin. Parkta yürüyüşe çıkın. Sinema/tiyatro seyredin. Akşam yemeğe çıkın. Sörf, resim kursu, dans kursu gibi daha önce hiç beraberce yapmadığınız şeyler yapmaya çalışın. Beraber yapmaktan keyif alabileceğiniz aktiviteler bulmaya çalışın. Paylaşılan ilgi alanları bir çok pozitif anı oluşturur ve bu anılar daha sonra yakınlaşmanıza yardımcı olur.

4- Stres yaratmayın! Anksiyete ve stres duyguları cinsel isteğinizi azaltır. Cinsel aktivitedeki beklentileriniz, özellikle bu beklentiler gerçekleşmediğinde stres oluşturabilir. Cinsel performansınız hakkında kaygı duymak ve dış görünüşünüz hakkındaki olumsuz düşünceleriniz andan keyif almanızı etkileyecektir. Hazza odaklanma egzersizleri anksiyetenizi azaltmaya yardımcı olabilir. İddialı yaşam biçimleri başka bir stres kaynağı oluşturabilir. İlişkinizde çözülmemiş sorunlar ve kavgalardan dolayı gerginlik var ise çözmek için mutlaka zaman ayırın. Bu gibi stres faktörlerini azaltmak heyecan ve uyarılmayı arttıracaktır.

5- Kırıştırın! Birçok kişi öpüşmenin erotik potansiyelinin farkında değildir. Dudak kenarlarına kondurulan ufak tatlı öpücüklerden dilinizi kullandığınız ateşli öpüşmelere kadar birçok öpüşme şekli cinsel uyarıyı arttırır. Başka hiçbir şey yapmadan en az 10 dakika öpüşün. Sonuçlarına inanamayacaksınız!!

6- Açık-saçık konuşmalar yapın. Bazı öpüşme şekilleri gibi bazı kelimeler ve cümleler de uyarılmayı arttıır. Yaratıcı olun! Eşinize o an duymak isteyeceği şeyler söyleyin. ‘Kötü kız olmanı istiyorum’, ‘… olman çok iyi hissettiriyor’. Eşinizin, sizin nasıl hissettiğinizi açıkça bilmesini sağlayın. Erotik konuşmaları sadece yatak odasında sınırlandırmayın. Eşinize erotik mesajlar, fotoğraflar gönderin, onu düşündüğünüzü ve sonrasında neler istediğinizi bilmesini sağlayın.

7- Erotik fantazi, hikayeler yaratın ve oynayın. Bu teknik size dış dünyada yapamayacağınız şeyleri yapmanızı sağlayan bir oyun alanı oluşturur. Örneğin normalde bir prenses ya da şövalye olmasanız da bu oyunlarda istediğiniz bir karaktere kolayca bürünebilirsiniz. Cinsel fantazileri tek başınıza ya da beraberce kurabilirsiniz. Fantaziler cinsel uyarı kayanaklarınıı arttıracaktır. Bu şekilde yarattığınız düşüncelerin zihninizde birikmesi uyarılmak istediğinizde kolaylıkla kullanabileceğiniz kaynaklar oluşturacaktır.

8- Eşinize ilgi gösterin. Ona özen göstermeniz daha rahat hissetmesine olanak sağlar ve doğru zamanda ise cinsel olar heyecanlanmasını kolaylaştırır. Söz ve hareketlerinizle onu anladığınızı ve onayladığınızı gösterin. Hiç sebepsiz sarılın. Eşinizin beğendiğiniz yönleri hakkında komplimanlar yapın ve eşinize onunla ilgilenldiğinizi hissettirin.

9- Kendinizden emin olun. Stres gibi kendinize olan saygınızın azalması da cinsel arzuyu engelleyebilir. Başkasını arzulamak için önce kendinizi arzulamalısınız. Kendiniz iyi hissettirecek şeyler yaparak kendi imajınızı geliştirin. Egzersiz yapmak, sağlıklı beslenmek, bir hobi ile uğraşmak bu konuda yardımcı olabilir. Ona güvenle dokunduğunuzda eşiniz mutlaka sizin yeni seksi algınızı farkedecektir. Sizden ve eşinizden gelen güven ile ilgili olumlu duygular cinsel heyecanı arttıracaktır.

10- Birbirinize bakın! Eşinizle sadece göz teması kurarak cinsel hazzın arttığını gördüğünüzde şaşıracaksınız. Eşinizin güzelliğini takdir etmek için bakışınızın gücünü kullanın. Omzuna, boynuna, kaslarına ve yüzünün hatalarına bakın. Onu ne kadar çok beğendiğinizi söyleyin. Her iki partnerinde cinsel heyecan ve arzusunun arttığını göreceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tıkla Hemen Bizi Ara!
Close
Tıkla Doktora YAZ