GEBELİK VE DOĞUMGEBELİKTE ZARARLI / ZARARSIZ

PİERCİNG

Piercing


Kadınların bir kısmı, kendilerini farklı biçimde ifade etmek, isyanını göstermek, seksi ve özel olduğunu hissetmek/hissettirmek ya da herhangi başka bir nedenle piercing takmaktadır.

Gebelik düşünürken ya da gebelik sırasında göbek deliği, meme ucu ve genital bölgeye piercing takılması uygun değildir. Gebelik sırasında oluşacak değişiklikler piercingin takıldığı deliğin genişlemesine, tam iyileşmemesine neden olup enfeksiyon gelişmesi için zemin hazırlayacaktır. Uzun zamandır takılı olan ve iyileşmiş deliği olan ve rahatsızlık vermeyen piercinglerin gebelik sırasında çıkartılması için ise herhangi bir tıbbi sebep bulunmamaktadır.   Ancak karın bölgesinin ve göğüslerin büyümesiyle  piercing kıyafetlere takılabilir ve cildi çekiştirerek zarar verebilir. Ayrıca piercing deliğinde kızarıklık, ısı artışı, akıntı, ağrı gibi enfeksiyon belirtileri oluştuğunda mutlaka çıkartılmalı ve gerekli tedavisi yapılmalıdır.

Unutmamak gerekir ki, piercing takılması sırasında uygun hijyenik koşullar sağlanmazsa ve takılan materyaller steril değilse Hepatit B  ve C , HIV enfeksiyonlarının bulaşma riski artar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tıkla Hemen Bizi Ara!
Close
Tıkla Doktora YAZ