DOĞUMGEBELİK VE DOĞUM

SEZARYEN

Sezaryen


Karın duvarının ve rahimin cerrahi bir kesiyle açılarak bebeğin doğurtulması işlemidir. Son yıllarda artan oranlarla doğumların %30-35’i sezaryen ile gerçekleşmektedir.

Sezaryen nedenleri

Sezaryen ile doğum için için bir çok neden vardır. Sezaryenlerin bir kısmı acil durumlar karşısında bebek ve anne hayatını tehlikeye atmamak için plansız olarak bir kısmı da önceden belirlenen riskler varlığında gelişebilecek sıkıntıları önlemek için yapılmaktadır. Bazı anne adayları ise hiçbir tıbbi gereklilik olmaksızın sezaryen doğum tercih etmektedir.

Normal doğum eylemi sırasında takip edilen gebede; eylemin ilerlememesi, kordon sarkması, plasenta dekolmanı( plasentanın doğumun öncesinde ayrılıması), bebek kalp atımlarının kötüleşmesi (akut fetal distres), ek sıkıntılar varlığında koyu mekonyumlu amnios sıvısı gibi tıbbi nedenlerle sezaryen kararı verilebilir.

Plasenta previa varlığında , eski doğumların sezaryen ile yapılmış olduğunda, geçirilmiş uterus yapısal düzeltme ameliyatları varlığında, myomektomi sonrası gebeliklerde, fetal baş ile annenin kemik yapısı arasındaki uyumsuzluklarda,(CPD), çok iri bebek, çok küçük bebek, makat geliş, bebeğin diğer geliş bozuklukları (oblik, yan, ayak vs…), çoğul gebelikler-hepsinde gerek olmasa da genellikle-, kontroller sırasında bebeğin iyilik halinin bozukluğunun tespit edildiği durumlarda, doğum kanalını tıkayan kitleler varlığında (genital siğil , vs.), aktif genital herpes enfeksiyonu varlığında, yeni tedavi edilmiş vajinismus tanısı olanlarda gebelerde uygun zaman belirlendiğinde ( genellikle 39+ haftada )  doğum eylemi başlamadan sezaryen kararı verilebilir.

Bazı anne adyları da tıbbi bir gereksinin olmadan bir birinden farklı sosyal nedenler ile sezaryen ile doğumu tercih edebilir.

Sezaryen operasyonu ameliyathane koşullarında yapılan ortalama 45-50 dk süren bir işlemdir. İşlemin ilk 2-5  dakikası içerisinde bebek dünyaya gözlerini açar. Sonrasında ise bebeğin doğması için açılan rahim ve karın duvarı katları sırasıyla kapatılarak operasyon tamamlanır.

Operasyon öncesinde işlemin ağrısız gerçekleşmesi için anestezi uygulanır. Hastanın durumuna göre genel, spinal ya da epidural anestezi uygulandıktan sonra cerrahi işlem başlar. Genellikle karnın alt kısmından, pubik kemiğin 2 parmak üstünden, bikini kesisi olarak tarif edilen yatay kesi ile karın duvarı katları sırasıyla cilt, cilt altı, fasya (kas kılıfı), kaslar ve periton (karın duvarı zarı) açılarak karın içine girilir. Bu aşamadan sonra rahimi çevreleyen zar ve rahim kas duvarı açılarak bebeğin amniotik kesesine ulaşılır kese açıldıktan sonra bebek doğurtulur. Bebek doğduktan sonra göbek kordonu klemplenir ve kesilir. Bebek çocuk doktor-hemşirelerine teslim edildikten sonra plasenta ve ekleri çıkartılır. Rahim içerisinde parça kalmaması sağlandıktan sonra açılan tüm katlar tek tek kapatılarak cilde kadar ulaşılır. Cilt genellikle estetik bir dikişle kapatıldıktan sonra, hasta uyandırılarak yatağına alınır.

Bebeğiniz sağlıklı ise odanızda yanınızda olacaktır. Hemen emzirmeye başlamanız hem bebeğiniz hem siz hem de aranızdaki ilişki açısından son derece önemlidir.

Sütünüz hemen gelmezse endişe etmeyin sezaryen sonrası biraz gecikme olabilir. Operasyon sonrası 6-8 saat yatakta kalmanız ve bu süre sonunda hareket etmeniz önerilecektir. 6-8 gibi erken dönemde harekete geçmeniz, oluşabilecek gaz problemlerini ve damarsal problemleri azaltmada yardımcı olacaktır. Yine bu saatlerde sıvı gıda alımına da başlamanız sağlanacaktır. Sezaryenin ilk günü 3 litre kadar sıvıyı damardan alacaksınız ve varsa ağrı pompası ile ya da önerilen düzeyde ağrı kesicilerin yapılmasıyla operasyon ile ilgili ağrıların azaltılması yönünde tedavi göreceksiniz. Gereğinde antibiyotik de tedavinize eklenecektir. harekete başladıktan sonra bol bol yürümek sıklıkla operasyon sonrası 1. gün karşılaşılacak olan gaz problemlerini azaltacaktır. Her şey yolunda ise 2. gün yara bakımınız yapıldıktan sonra taburcu edilebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tıkla Hemen Bizi Ara!
Close
Tıkla Doktora YAZ