VAJİNİSMUS

ŞİLE VAJİNİSMUS TEDAVİSİ

Şile Vajinismus Tedavisi

Vajinismus nedenleri farklı olduğu halde tedavisi mümkün olan bir psikolojik bir sorundur. Tedavi olamaya gelen danışanın hikâyesi dikkatli bir şekilde dinlenir. Hissettikleri ve duyguları anlaşılmaya çalışılır.

Vajinismus Tedavisi hakkında merak ettiğiniz her şey için Bize WHATSAPP ve TELEFON ile ulaşabilir, bilgi alabilirsiniz.

İstanbul Vajinismus tedavisinde problemi yenebileceğine inanmak önemli bir adımdır. Vajinismus tedavisi rahat ve kısa bir süreçtir. Hastaların en çok merak ettikleri durum tedavide ne ile karışılacakları vajinal muayenede ağrı ve acı hissedecekleri korkusundan çoğu zaman tedaviyi sürekli ertelemektedirler. Hasta zorlanmadan kolay bir şekilde muayene edilir hatta vajinal muayene nin neden yapılması gerektiği hastaya anlatılır. Tedavide en önemli nokta çift terapisidir. Hastaya göre değişmekle birlikte 4 seans gibi kısa sürede tedavi gerçekleştirilir.

Şehir dışında gelen hastalar için daha yoğun terapiler programlanır. Vajinismus tedavisi kolay olan bir hastalıktır burada önemli olan daha sağlıklı bir kadın olmak için tedaviye karar vermektir. En ideal olan tedavi şekli eşlerin birlikte tedaviye katılmalıdır. Çünkü bu sorun kadını olduğu kadar erkeği de ilgilendiren bir süreçtir. Erkeğinde eşinin yanında olması ve ona destek vermesi gerekmektedir. Vajinismus hastalığı bir erteleme hastalığı olduğundan tedavisi de genelde ertelenir. Fakat bilinmelidir ki vajinismus tedavi edilmediği takdirde sorunlar daha büyüyerek aile birliğinin bozularak boşanmalara kadar yol açacağıdır. Vajinismus tedavisi %90 oranında başarılı olunmaktadır %10 luk başarısızlık kısmında ise eş desteği olmaması ve çevre baskısı neden olmaktadır. Vajinismusta terapi süreci hastanın psikolojik olarak ön hazırlığı, daha sonra kaygı ve endişelerinin netleşmesi, hasta ve hekim ortak bir şekilde çözüm yollarının belirlenmesi ve sonuca ulaşmasıdır. Bunun için ertelemeden tedaviye başlamak gerekmektedir. En çok merak edilenlerden biride vajinismus tedavisinden sonra tekrarlar mı? Vajinismus eğer hastaya uygun tedavi şekli uygulanmış ve tedavi sonrası herhangi bir cinsel saldırı ve şiddet türü bir olay yaşamamışsa asla tekrarlamaz.

Ülkemizde her 10 kadından birinin yaşadığı vajinismus ve hastalığı yaşayan çiftlerin sorunları oldukça can sıkıcıdır. Genellikle psikolojik alt yapılı olan bu hastalık erkekleri de oldukça etkilemektedir. Vajinismuslu kadınların eşlerinin zamanla ve hastalık ilerledikçe istenmeme, yeteri kadar sevilmeme gibi hislere kapılmaktadırlar. Bu duygulara sahip vajinismus erkeklerinde zamanla sertleşme sorunu, cinsel isteksizlik ve erken boşalma gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Kadının korkuları kadar erkeğinde kaygıları olabiliyor. Bu tutumlar Vajinismusu daha ileri hale taşıyabiliyor. Vajinismus tedavisi ile sonlara gelindiği zaman kadın cinselliğe hazır hale geliyor fakat bu sefer erkekte başarılı olup olamayacağı konusunda endişeler ile başka sorunlar ortaya çıkabiliyor. O zamana kadar hiç sertleşme sorunu olmayan erkekte bile bu durum meydana geliyor tedirginlik ve heyecan ile sertleşme sorunu ortaya çıkabiliyor. Kadın vajinismus tedavisi ile hazır hale gelirken erkek kendini ispatlama düşüncesi ile yoğun stres yaşayarak başarısız olabiliyor. Kadın tamamen tedavi olsa da erkekte sorunlar başlamış olmaktadır. Bu durum elim sende sendromu olarak adlandırılmaktadır. Elim sende sendromunda kadın istediğinde erkek bahaneler ile sırasını savarken erkek istediğinde kadın aynı taktiği uygulamaya başlıyor. Hatta vajinismus erkekleri eşleri tedavi olsa bile isteksiz olabiliyor ve aynı yatağa bile girmeyenleri olabiliyor. Bu erkeklerin bilinç altlarında geçmişte reddedilme olarak kalıyor buda eşe karşı soğuk ve isteksiz olmaya neden oluyor. Vajinismus ilk gecede ortaya çıktıysa çiftler bir ayın sonunda ilişkiye giremedikleri takdirde zaman kaybetmeden bir kadın-doğum uzmanına başvurarak tedaviye başlamaları bu sorunları yaşamamaları açısından oldukça önemlidir. Her hastalıkta olduğu gibi erken teşhis bu hastalıkta oldukça önemlidir. Vajinismus çiftlerin ortak sorunudur ve tedaviye birlikte başlamaları gerekmektedir. Vajinismus tedavisinde erkek evde cinsel terapist rolünü oynamalı bu konuda yumuşak ve aşk dolu yaklaşımlar ile kadınını rahatlatmalıdır. Vajinismus tedavisinde kocanın rolü çok önemlidir ve terapinin en önemli parçasıdır. Bu tedavi sürecinde pasif olmadan doktor kadar eşinin yanında olduğunu göstermeleri tedavisin kısa sürede sonlanmasına oldukça faydalı olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button
Close
Tıkla Doktora YAZ