KÜRTAJ

ŞİŞLİ KÜRTAJ – KÜRTAJ FİYATLARI ŞİŞLİ

ŞİŞLİ KÜRTAJ – KÜRTAJ FİYATLARI ŞİŞLİ

KÜRTAJ NEDİR?

Şişli Kürtaj veya daha doğru tabiriyle “küretaj”, kelime anlamı olarak “kazımak” demek olmakla birlikte, tüm rahim içinin temizlenmesini ifade eden bir tıbbi işlemdir.

Genel anlamda rahim içinde istenmeyen veya sağlıksız bir gebeliğin sonlandırılması işlemine kürtaj veya tıbbi tahliye denir. Tıbbi literatürde gebelik terminasyonu, gebelik sonlandırılması veya dilatasyon-küretaj (D&C) olarak da geçer. Halk arasında gebelik sonlandırma, bebek aldırma, çocuk aldırma gibi tabirler de kullanılmaktadır.

 • Detaylı bilgi almak için aşağıdaki tıkla ve WhatsApp‘tan mesajını gönder butonuna tıklayarak WhatsApp üzerinden mesaj yazabilirsiniz.

Size en uygun maliyetle tedavi için, ücretsiz danışmanımızı arayınız.

KÜRTAJ NE İÇİN YAPILIR?

Kürtaj en çok gebelik sonlandırılması için uygulanır. Ancak, rahim içinde bir kanama ya da anormallik olduğu durumlarda da yapılabilir. Buna halk arasında “parça almak” denir. Örneğin gebe olmayıp uzun süreli ve fazla adet gören kadınlara da kürtaj yani rahim içi temizliği gerekebilir. Buradaki işlemin adı tanısal amaçlı yani “Probe Küretaj” dır. Yapılan kürtaj sonrası kanama kesilir ve alınan rahim içi dokusu patolojiye gönderilerek kanamanın nedeni araştırılır. Yani yapılan işlem ile hem tanı hem de tedavi bir arada yapılmış olur.

Kürtaj ayrıca, düşük yapan kişilerde rahim içinde eğer gebeliğe ait parçalar kaldıysa, yani gebeliğe bağlı rahim içi materyal tam olarak atılamadıysa bunları temizlemek için de yapılabilir. Bu işlemin adı “Retansiyone küretaj” olarak anılır.

Unutulmamalıdır ki; “Kürtaj hiçbir zaman bir aile planlaması yöntemi değildir”.
İstenmeyen gebelikleri önleyebilmek için öncelikle modern aile planlaması yöntemleri etkin bir şekilde uygulanmalı ve her şeye rağmen istenmeyen bir gebelik ortaya çıkmışsa son çare olarak kürtaja başvurulmalıdır. İstenilen sayıda çocuk sahibi olmak kürtaj ile değil etkin aile planlaması yöntemleri ile gerçekleştirilmelidir.

Gebelik Sonlandırma

 1. Kürtaj Fiyatları
  Kürtaj işlemi konusunda fiyat bilgisini doktorumuzdan alabilirsiniz. Doktorumuz muayeneden sonra size fiyat bilgisi verecektir.
 2. Şişli da nerede kürtaj yaptırabilirim?
  Kürtaj işlemini yaptıracağınız yer öncelikle steril olmalıdır. Enfeksiyon riski göz önünde bulundurularak temizlik olmazsa olmaz önceliğimizdir. Burada kürtaj işlemi hastane ortamında yapıldığı için endişe duymanızı gerektirecek bir durum yoktur
 3. Kürtaj sonrası kanamalar normal bir durum mudur?
  Kürtaj işlemi yapıldıktan sonra kanama gerçekleşebilir. Bu durum genellikle geçici olup, özel bir müdahale gerektirmez.
 4. Kürtajdan sonra banyo, duş yapılabilir mi?
  Genellikle bu durum için hekimler banyo ve duşu serbest bırakmaktadır. Ancak özel durumlar bu konuda gözönüne alınmalı. Bu noktada hekiminizi dinlemeniz önerilmektedir.
 5. Kürtaj’da Ağrı veya Sancı Oluyor mu ?
  İşlem kısa sürdüğü ve anestezi uygulandığı için ağrı ve sancı hissedilmeyecektir ancak özel durumlarda ağrı ve sancı olabilir, bu durumda ağrı kesici ilaçlarla bu durum atlatılabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tıkla Hemen Bizi Ara!
Close
Tıkla Doktora YAZ