KADIN SAĞLIĞI

VAJİNAL ENFEKSİYONLAR (VAJİNİTLER)

Vajinal Enfeksiyonlar (Vajinitler)

Vajinit nedir?

Vajinanın enfeksiyonuna verilen isimdir. Kadınların üçte birinden fazlası yaşamları boyunca en az bir kez bu şikayetle karşılaşacaklardır. Kadın doğum polikliniklerinin en çok başvuru konusunu oluşturmaktadır. Tüm yaş gruplarında görülebilmekle beraber en çok doğurganlık yıllarında karşımıza çıkar.

Nedenleri?

Vajinada normalde bulunan ve yaşamlarını sürdüren bakteri ve mantarların dengesindeki değişiklikler vajinite neden olmaktadır. Vajinada normal bakteri dengesini bozan faktörler aşağıda sıralanmıştır.

• Antibiyotik kullanımı
• Gebelik, emzirme, menopoz gibi dönemlerde görülen hormonal değişiklikler
• Vajinal duş yapmak
• Doğum kontrolu amacıyla spermisid (sperm öldürücü jeller) kullanmak
• Cinsel ilişki
• Enfeksiyonlar

Vajinit tanısı nasıl koyulur?

Genellikle kadın doğum doktorunuz tarafından yapılacak görsel muayene ile tanı koyulabilse de akıntı örneği almak, taze iken mikroskopta incelenmesi, akıntı kültürü yapılması ve gerektiğinde diğer testler tanı koyulmasına yardımcı olunabilir.

Vajinit nasıl tedavi edilir?

Vajinit etkenine göre uygun tedavi seçenekleri kullanılarak tedavi edilir. Ağız yolu ile kullanılan ilaçlar, vajinaya uygulanan krem ya da fitiller tedavi için kullanılan ilaç formlarıdır.

Vajinal Mantar Enfeksiyonu nedir?

Sıklıkla Kandida olarak bilinen mantar türünün neden olduğu, en sık görülen vajinit şeklidir.

Vajinal Mantar Enfeksiyonu neden olur?

En sık Kandida olarak bilinen mantar türü vaijnal mantar enfeksiyonlarına neden olur. Normal şartlarda vajenin doğal yapısında az miktarda bulunmaktadır. Vajenin doğal ortamı (flora) çeşitli nedenlerle değiştiğinde, bakteri mantar dengesi bozulduğunda mantar çoğalır ve ortamın hakim mikroorganizması haline gelerek vajinit şikayetlerine neden olur.

Vajinal Mantar Enfeksiyonu riskini arttıran faktörler nelerdir?

Bazı antibiyotiklerin kullanımı mantar enfeksiyonu riskini arttırır. Antibiyotik kullanımı ile vajinadaki mantarın çoğalmasını engelleyen enfeksiyon etkeni olmayan flora bakterileri (laktobasiller) ölür ve fırsatçı bir enfeksiyon etkeni olan mantar çoğalmaya başlar. Diyabetik hastalar ve gebelerde de mantar enfeksiyonları daha sık görülür. Ayrıca bağışıklık sisteminin düşük olduğu durumlarda mantarın çoğalması daha fazla olmaktadır.

Vajinal mantar enfeksiyonunun belirtileri nelerdir?

En yaygın belirtisi vulva adı verilen dış genital alanda görülen kaşıntı ve yanmadır. Vulva kızarık ve ödemli olabilir. Akıntı genellikle beyaz, sarımsı, kesilmiş süt, kırık peynir kıvamında görülür.

Vajinal mantar enfeksiyonu tedavisi nasıl yapılır?

Ağızdan kullanılan haplar ve/veya vajinal yolla kullanılan fitiller tedavide son derece etkilidir. Eğer ilk kez bu şikayetleri yaşıyorsanız mutlaka muayene olun. Şikayetler için herhangi bir tedavi kullandıysanız ve şikayetler gerilemediyse de mutlaka kadın doğum doktorunuzla görüşün.

Bakteriyel Vajinoz nedir?

Vajende normalde bulunan bakterilerin  artmasına bakteriyel vajinoz adı verilir.

Bakteriyel Vajinozun belirtileri nelerdir?

Ana belirtisi kötü balık kokusunun hakim olduğu vajinal akıntıdır. Grimsi renkte bir akıntıdır. Bazen yeşilimsi olabilir. Kaşıntı çok sık görülmez ancak akıntı çok miktarda olursa kaşıntı olabilir. Bakteriyel vajinoz tedavisinde kullanılan birçok antibiyotik bulunmakla beraber sıklıkla metranidazol ve klindamisin etken maddeli antibiyotikler tercih edilir. Ağız yolu ile kullanılabildiği gibi vajinal yoldan krem ya da fitil şeklinde kullanılabilen tedavi şekilleri de bulunmaktadır.

Trikomonas enfeksiyonu nedir?

Mikroskobik bir parazit olan Trichomonas vajinalis tarafından oluşturulan vajinal enfeksiyondur. Cinsel yolla bulaşır ve diğer CYBH’lerle beraber bulunabilir.

Trikomonas enfeksiyonu belirtileri nelerdir?

Sarı-gri ya da yeşil renkli kötü kokulu (bozuk balık) akıntı mevcuttur. Bazen yanma, kızarıklık, ödem eşlik eder. İdrar yaparken ağrı hissedilebilir.

Trikomonas enfeksiyonu nasıl tedavi edilir?

Genellikle etkene uygun tek doz antibiyotik tedavisi yeterli olmaktadır. Enfeksiyonun tekrarını engellemek için mutlaka eş tedavisi de yapılmalıdır.

Atrofik Vajinit Nedir?

Emzirme, menopoz gibi kadınlık hormonlarının eksildiği dönemlerde görülen, vajinal akıntıya ve irritasyona neden olan ancak bir enfeksiyon etkeninin neden olmadığı, kuruluk, yanma kaşıntı gibi şikayetlerin görüldüğü bir tablodur. Tedavide vajinal krem, vajinal tablet, vajinal halka formunda östrojen hormonu içeren ilaçlar kullanılabilir. Kuruluk ve yanma nedeniyle zor hale gelen cinsel ilişkiyi kolaylaştırmak için su bazlı kayganlaştırıcılar kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tıkla Hemen Bizi Ara!
Close
Tıkla Doktora YAZ