GEBELİK VE DOĞUMGEBELİKTE ZARARLI / ZARARSIZ

YAPAY TATLANDIRICI KULLANIMI

Yapay Tatlandırıcı Kullanımı


Gebelik sırasında alınan besinlerle ilgili anne adayı hep endişe içindedir. Bu endişelerin en sık görülenlerinden biri de  yapay tatlandırıcılardır.

Günümüzde en sık kullanılan yapay tatlandırıcılar aspartam içerikli olanlardır. Genellikle içeceklerde, jölede, puding karışımlarında kahvaltılık gevreklerde, içkilerde, sakızlarda ve bazı ilaçlarda bulunur.

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’ne (FDA) göre aspartamın gebelikte kullanımı güvenlidir. Ancak çok fazla tüketilmemesi önerilir. Fenil ketonüri ya da karaciğer hastalığı olan gebelerde kullanılmaması gerekir. Bu hastalıkları olan gebeler aspartamın metabolik ürünü olan fenil alanin maddesini tam olarak metabolize edemez ve seviyenin yüksek kalması ise toksik etki yaratır.

Son zamanlarda kullanılan sukraloz etken maddeli tatlandırıcılar ise daha çok pişmiş gıdalar, alkolsüz içecekler, kahve ve çay  ürünleri, sakızlar, şekerlemeler, dondurulmuş gıdalar, yağlar, dondurulmuş süt ürünleri, meyve suları,  tatlı sosları ve şuruplarda bulunur.  Kan şekerini etkilemeyen ve kalori içermeyen bu tatlandırıcı için Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) gebelikte kullanımının güvenli olduğu konusunda görüş bildirmiştir. Herşeyde olduğu gibi aşırı kullanımından kaçınılması önerilmiştir.

Geçmiş yıllarda kullanımının yaygın olduğu sakarin içerikli tatlandırıcının mesane kanseri yaptığına ve plasentadan geçtiğine dair yayınlar mevcuttur. Gebelikte güvenli kullanımı şüphelidir. Bu yüzden gebelik sırasında kullanılmaması daha uygun olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tıkla Hemen Bizi Ara!
Close
Tıkla Doktora YAZ